Niesłusznie lądują w koszu. Te obierki to skarb
Pieczarki królują na polskich stołach. Może nie są tak wyraziste w smaku, jak grzyby leśne, ale wygrywają wszechstronnym zastosowaniem i dostępnością. Pasjonaci gotowania pewnie nieraz przyrządzali z nich zupy, sosy albo grillowane przekąski. Nadal jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie i obejmuje również kuchenne odpadki. Obierki z pieczarek nie powinny lądować w śmietniku.
Spis treści:
Czy pieczarki trzeba obierać?
Oto pytanie, które zadają sobie nie tylko kulinarni nowicjusze. Niektórzy twierdzą, że nie ma takiej potrzeby, inni nie wyobrażają sobie pozostawienia grzybów w skórce. Kto ma rację? Okazuje się, że obieranie pieczarek nie jest konieczne. Są jadalne w całości, a ich zewnętrzna część nie pogarsza walorów smakowych przyrządzanych na bazie grzybów potraw.
Oczywiście, część osób nadal może być do tego nieprzekonana. Nic nie stoi na przeszkodzie, by usunąć skórkę, która zaczyna ciemnieć lub wydaje się dość gruba. Niektórzy kucharze zalecają ściągnąć ją nożykiem, kiedy pieczarki zamieszamy gotować albo dusić.
Jak umyć pieczarki, żeby nie nasiąkały wodą?
O ile obieranie grzybów można pominąć, o tyle nie można zrezygnować z oczyszczenia ich z brudu. Często osiadają na nich drobne zanieczyszczenia i piasek, które z całą pewnością nie są apetyczną przyprawą do posiłków.
Trzeba pamiętać, że doprowadzenie grzybów do porządku rządzi się pewnymi zasadami. Jak oczyścić pieczarki, żeby nie były gąbczaste? Zrezygnuj z długiego moczenia ich w misce z wodą. Stracą kruchą konsystencję i pogorszy się ich smak. Zamiast tego opłucz pieczarki pod bieżącą wodą i osusz na ręczniku papierowym. W razie potrzeby oczyść ich nóżki i kapelusze małym nożykiem lub szczoteczką.
Niedoceniane obierki z pieczarek. Nie spisuj ich na straty
Coraz popularniejsze stają się receptury wpisujące się w trend zero waste. Pewnie spotkaliście się już z przepisami na chipsy z ziemniaczanych obierek albo pesto z natki rzodkiewki czy marchwi. Mniej oczywiste zastosowanie pieczarek zaskoczy was równie smacznie.
Zamiast wyrzucać do kosza, przygotuj z nich niebanalne przysmaki. Posiekaj je drobno lub rozdrobnij blenderem. W tej formie wzbogacą masę na kotlety mielone. Podsmażone na maśle z cebulką obierki będą wybornym dodatkiem do potraw makaronowych i risotto. Możesz włączyć je także do przepisów na wieloskładnikowe zapiekanki.
Obierki z pieczarek świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie wywaru na zupę albo sos. Podkręcą smak nawet kultowego rosołu. Wcześniej warto je podsmażyć na maśle z dodatkiem oliwy i dodać odrobinę cukru oraz sosu sojowego. Ich smak i aromat będą wyraziste, nadadzą dodatkową głębię dowolnemu bulionowi.
Gratka dla ogrodników
Wszechstronność to ich drugie imię. Jeśli nie wykorzystasz wszystkich obierek z pieczarek w kuchni, wyrusz z nimi do ogrodu. Z pełnym przekonaniem dorzucisz je do kompostu. Podczas rozkładu materiału organicznego przyczynią się do wzbogacenia gleby w cenne składniki odżywcze.