Detal, który podkręca stylizację. Noszą to Lewandowska, Wieniawa i Kożuchowska

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Czapki z daszkiem królują wśród trendów od dawna. Kiedyś kojarzone głównie ze sportem, dzisiaj noszone są już praktycznie ze wszystkim. Dowiedz się, w jakim wydaniu warto je nosić, aby wpisać się w najnowsze trendy. Zaskoczy cię uniwersalność oraz praktyczność czapek z daszkiem. Który model będzie pasował do ciebie najbardziej?

Annę Lewandowską można często spotkać w czapce z daszkiem
Annę Lewandowską można często spotkać w czapce z daszkiemUrbanandsport/NurPhoto East News

Historia bejsbolówki, czyli jednej z najmodniejszych czapek w tym sezonie rozpoczęła się już w latach 50. XX wieku. Na początku nosili ją jedynie gracze bejsbola, aby chronić oczy przed mocnym słońcem oraz deszczem. Niedługo potem czapki z daszkiem zaczęły przenikać do mody ulicznej i stały się codziennością. Dzisiaj to jeden z najgorętszych trendów, które możesz wykorzystać w każdej stylizacji.

Czym się różni bejsbolówka od czapki z daszkiem?

Bejsbolówka to jeden z najbardziej popularnych modeli czapki z daszkiem, jakie dostępne są w sklepach. Charakteryzuje się lekko zaokrąglonym i wygiętym daszkiem. Ma również regulowane zapięcie z tyłu głowy, dzięki któremu czapka może być dostosowana do każdego rozmiaru. To właśnie ten model nakrycia głowy był najbardziej popularny w latach 90. Bejsbolówki często mają emblemat różnych drużyn. Dzięki temu mają ciekawy wygląd i atrakcyjne kolory. Bejsbolówka to nie jedyny model czapki z daszkiem, który możemy wybrać. 

Jakie są rodzaje czapek z daszkiem?

Popularnym rodzajem czapki, który często może być mylony z bejsbolówką, jest full cap, czyli czapka, która popularność zdobyła wśród raperów. Różni się brakiem możliwości regulacji oraz prostym daszkiem. Można ją rozpoznać również po tym, że jest ona całkowicie zabudowana.

Możemy również wybrać czapkę snapback. Ma ona prosty daszek, a z tyłu znajdują się zapięcia, dzięki którym można przypiąć ją do torby lub plecaka. Jej nazwa pochodzi właśnie od zatrzasku, dzięki któremu można regulować jej wielkość, aby przylegała idealnie do głowy.

Popularnym modelem jest czapka typu trucker. Początkowo nosili ją głównie kierowcy ciężarówek. Charakteryzuje się siateczką, dzięki której nakrycie głowy jest przewiewne oraz dobrze odprowadza wilgoć. To idealna czapka na upały, ponieważ daje skórze oddychać. Z przodu czapki znajduje się pianka, dzięki której pomimo siateczki, nakrycie głowy prezentuje się porządnie.

Ostatnim wartym wspomnienia model czapki z daszkiem jest czapka pięciopanelowa. Zamiast typowych sześciu paneli, jest ona stworzona jedynie z pięciu. Powstała z myślą o profesjonalnych kolarzach. Jej daszek jest odrobinę krótszy i mocno zaokrąglony. Czapka ma bardziej opływowy kształt i mocno przylega do głowy, dzięki gumce, za pomocą której można regulować jej wielkość.

Czapka z daszkiem to zawsze doskonałe uzupełnienie stylizacji. Julia Wieniawa połączyła to nakrycie głowy z długim trenczem
Czapka z daszkiem to zawsze doskonałe uzupełnienie stylizacji. Julia Wieniawa połączyła to nakrycie głowy z długim trenczemArtur Zawadzki/REPORTER; Artur Zawadzki/REPORTEREast News

Jak nosić bejsbolówkę? Do czego pasuje?

Czapka z daszkiem to element garderoby, który pasuje każdemu. Dzięki szerokiej ofercie modeli możemy z łatwością dobrać ja do kształtu naszej twarzy oraz stylu, który lubimy. Dodatkowym plusem jest to, że czapka jest niezwykle praktyczna. Chroni nasze oczy przed słońcem i doskonale nadaje się na letnie, upalne dni. Warto mieć ją w swojej szafie, nawet jeśli nie przepadamy za sportowym stylem ubierania się.

Obecnie niezwykle modne jest mieszanie różnych stylów ubierania się. Właśnie dlatego czapka z daszkiem wraca jako jeden z najgorętszych trendów. Może sprawić, że nawet klasyczna i nudna stylizacja nabierze charakteru. Czapka z daszkiem pasuje nie tylko do jeansów czy dresów. Obecnie wiele kobiet wybiera ją do stylizacji eleganckich, które wykorzystują marynarki czy eleganckie spodnie. Co więcej, odważne panie wybierają czapkę z daszkiem jako uzupełnienie stylizacji z sukienką czy spódnicą. Elegancki i wyjściowy strój może zostać przełamany nakryciem głowy, przez co nabierze całkiem nowego charakteru.

Dlaczego gwiazdy uwielbiają czapki z daszkiem? Kto je nosi?

Małgorzata Kożuchowska z czapce z daszkiem
Małgorzata Kożuchowska z czapce z daszkiemPalickiAKPA

Czapka z daszkiem jest też częstym nakryciem w przypadku gwiazd. Noszą ją nie tylko mężczyźni. Coraz częściej kobiety tworzą z nimi ciekawe i przyciągające wzrok stylizacje. W ostatnim czasie mogliśmy zobaczyć w czapce z daszkiem Annę Lewandowską, Grażynę Torbicką, a także Małgorzatę Rozenek. Plusem czapki z daszkiem w tym przypadku jest nie tylko jej wygląd, ale również to, że może zapewnić prywatność. Ciemne okulary i daszek zapewniają ukrycie, z którego często korzystają celebryci. Sprawdź, w jaki sposób stylizują ją najgorętsze nazwiska w Polsce.

Dr Zuzanna Jagiełlo i prof. Marta Szulkin o krabach, które mają domy z plastikuINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas