5 sposobów na prasowanie bez deski do prasowania
Deski zostały zaprojektowane tak, aby prasowanie było łatwe i wygodne, ale co robić, jeśli nie akurat nie mamy żadnej pod ręką, a potrzebujemy coś wyprasować?
Taka sytuacja może spotkać nas np. w podróży. Jeśli mamy małe mieszkanie lub często się przeprowadzamy, deski, które nawet po złożeniu zajmują sporo miejsca, mogą się nie sprawdzać. Warto wtedy wybrać najlepsze miejsce do prasowania i pamiętać o kilku ważnych regułach.
Poszukujemy powierzchni płaskiej i w miarę twardej, na której jest wystarczająco dużo miejsca lub używamy żelazka z funkcją pionowego strumienia pary, dzięki któremu możemy prasować wiszące ubrania.
1. Prasowanie na łóżku
Często np. w małych pokojach hotelowych lub akademikach łóżko może okazać się jedyną wystarczająco dużą i płaską powierzchnią. Jeżeli tylko nie zamierzamy wyprasować czegoś w kant, łóżko sprawdzi się znakomicie. Nie prasujemy bezpośrednio na materacu, pościeli, ani na prześcieradłach z delikatnych materiałów, które mogą zostać uszkodzone przez temperaturę. Możemy prasować na kocu przykrytym białym płótnem - może to być czyste bawełniane prześcieradło, można też w tym celu wykorzystać ręcznik.
2. Prasowanie na stole
Stoły, ławy, stoliki do kawy bardzo dobrze nadają się do prasowania pod warunkiem, że będziemy przestrzegać najważniejszej zasady: nigdy nie prasować bezpośrednio na blacie. Delikatne powierzchnie np. laminowane, fornirowane, lakierowane mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem temperatury, dlatego należy zabezpieczyć je kocem lub podwójnie złożonym ręcznikiem. Szczególnie grubą warstwę musimy podłożyć, jeśli chcemy prasować na szklanym stoliku lub jeśli chcemy prasować z parą.
3. Prasowanie na podłodze
Podłoga to jedno z najlepszych miejsc, szczególnie jeśli masz do wyprasowania coś dużego. Jeżeli podłoga pokryta jest dywanem lub wykładziną, za podkładkę wystarczy ci kawałek płótna. Jeśli zamierzasz prasować na podłodze wyłożonej płytkami ceramicznymi, będziesz potrzebować dodatkowej warstwy, która zamortyzuje nierówności. Prasując na podłodze musisz pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta - nie zostawiaj żelazka bez nadzoru, nawet po wyłączeniu, ponieważ mogą się one oparzyć.
Jest to też najmniej wygodna metoda i jeśli mamy większą ilość rzeczy do wyprasowania, możemy ją przypłacić bólem pleców.
4. Prasowanie na ladzie kuchennej
Lada kuchenna może okazać się przedmiotem najbardziej zbliżonym kształtem do deski do prasowania i rzeczywiście - prasowanie na niej może być niemal równie komfortowe. Bezwzględnie należy sprawdzić czy jest idealnie czysta i usunąć z niej wszystkie pojemniki z płynami. Jeśli potrącimy np. butelkę z olejem podczas prasowania, szkody mogą być nieodwracalne. Jeśli chcemy prasować w kuchni, zwróćmy uwagę na zapachy - świeże pranie może przeniknąć aromatem, który jest fantastyczny, jeśli dolatuje z talerza, ale zupełnie nie do zaakceptowania w przypadku koszuli. Nie prasujmy w kuchni podczas smażenia, czy gotowania aromatycznych potraw, przed prasowaniem warto jest wywietrzyć pomieszczenie.
Tak jak w pozostałych przypadkach, jako podkładki możemy użyć ręcznika, koca i płótna.
5. Żelazko z funkcją pionowego strumienia pary
Jeśli nie chcemy prasować na stolikach czy ladach, z obawy przed uszkodzeniem powierzchni, a prasowanie na podłodze uznajemy za zbyt niewygodne, możemy w łatwy i komfortowy sposób prasować ubrania wiszące a wieszakach - wystarczy zaopatrzyć się w nowoczesne żelazko z funkcją pionowego strumienia pary. Umożliwia on prasowanie wiszących tkanin, a silne uderzenie pary w nowoczesnych żelazkach łatwo rozprasowuje najbardziej oporne zagniecenia.
6. Deska ułatwia życie
Metody prasowania bez deski obarczone są jednak sporymi wadami. Koszt zniszczonego stolika czy blatu może przekraczać koszt nowej, profesjonalnej deski do prasowania.
Za użyciem deski przemawia też cały szereg korzyści. Prasujemy w wygodnej ergonomicznej pozycji, z większą łatwością, uzyskujemy też lepsze efekty. Nowoczesne deski mają innowacyjną umożliwiającą prasowanie koszul szybko i bez zmiany pozycji. Wysuwane elementy takich desek można zamykać lub otwierać, w zależności od prasowanego elementu garderoby.
Dobrej jakości deski są też pokryte specjalnymi tkaninami, które efektywnie wykorzystują parę do uzyskania lepszych rezultatów, bez powstawania mokrych plam na pokrowcu. Na komfort wpływają też dodatkowe elementy np. wbudowana podstawka pod żelazko, wieszak na ubrania, kosz, uchwyt przytrzymujący kabel. Deski składane zajmują naprawdę mało miejsca w mieszkaniu, można je również z łatwością przewozić.