Jak dobrze wyglądać na zdjęciach?
Nie lubisz być fotografowana, bo uważasz, że na każdym zdjęciu wyglądasz fatalnie? Wystarczy kilka sztuczek, żeby zawsze "wychodzić" korzystnie i podobać się sobie na zdjęciach.
Fotograf Dorota Czoch, specjalistka od fotografii kobiecej, współpracująca z Kliniką Urody LAIME opowiedziała nam o tym, co zrobić i jak przygotować się do zdjęć, by wyglądać na nich korzystnie.
Krok pierwszy: Makijaż
Makijaż do zdjęć powinien być dużo mocniejszy niż ten, który robisz sobie na co dzień. Najważniejsza jest jednak dokładność. Makijaż powinien być na tyle "mocny", by podkreślił atuty urody, ale jednocześnie nie sprawiał wrażenia maski. Ważne, aby był wykonany z należytą starannością. Żelazną zasadą takiego makijażu jest idealnie matowa cera, która niweluje efekt "świecącej się" twarzy.
Dobiera się delikatne cienie, podkreśla brwi i rzęsy, a jeśli zdjęcia będą kolorowe, koniecznie dobiera się kolorystykę makijażu do danego typu urody. W przypadku zdjęć czarno-białych ważne jest idealne wymodelowanie konturu twarzy. Wykonanie dobrego makijażu studyjnego wymaga sporego doświadczenia, dlatego osobiście zawsze polecam profesjonalnego wizażystę i pracuję tylko w jego obecności.
Krok drugi: Fryzura
Włosy powinny lśnić i wyglądać naturalnie, a intensywny kolor nada zdjęciu charakter. Unikaj wysokich, tapirowanych fryzur, które dodają lat i odciągają wzrok od twarzy. Pamiętaj, że aparat wychwyci każdą niedoskonałość fryzury. Oczywiście tapirowane fryzury są stosowane jeśli jest taka koncepcja sesji, ale jest to już efekt zamierzony i celowo uwydatniony.
Krok trzeci: Strój
Uważajmy na wzory i nadruki, ponieważ optycznie pogrubiają. Najlepsze są intensywne, głębokie kolory takie jak szafir, fiolet, bordo czy też mocna zieleń. Podstawą jest czyste obuwie i wyprasowane ubranie. Lepiej też zrezygnować z bardzo drobnych wzorów, które w obiektywie aparatu mogą stać się rozmazane. Osobiście bardzo lubię pracować z kolorem czarnym i białym są one "trudne" gdyż czerń wchłania światło a biel je odbija, ale są bardzo pomocne w korygowaniu optycznym sylwetki.
Krok czwarty: Uwydatniamy i tuszujemy
Jeśli chcesz optycznie wydłużyć sylwetkę załóż szpilki oraz krótszą, dolną część garderoby. Spodnie typu "skinny" lub tzw. rurki oraz taliowane marynarki również dodadzą ci wzrostu. Zdjęcia robione z ‘pozycji żaby’ zdecydowanie cię wydłużą, jednak najważniejsza jest naturalność. Wyciągnij szyję w stronę obiektywu, opuść lekko głowę co wysmukli owal twarzy, a przechylając ją lekko na bok sprawisz, że wyraz twarzy stanie się bardziej przyjazny. Najważniejsza jest jednak NATURALNOŚĆ! Im mniej stresu tym lepszy efekt...pamiętaj, że fotograf zawsze chce pokazać cię jak najlepiej, ale od ciebie również bardzo wiele zależy.
Krok piąty: Dodatki
Zrezygnuj ze zbyt delikatnej i niewidocznej biżuterii, gdyż szczególnie na zdjęciach robionych z większej odległości nie będzie ona widoczna. Charakterystyczne dodatki są jak najbardziej wskazane pod warunkiem, iż komponują się z całością i nie przytłaczają nadmiarem.
Krok szósty: Pozowanie
Postawa jest bardzo istotna, pamiętaj aby się nie garbić, ponieważ powstanie efekt nienaturalnego wygięcia. Jedną z rąk można oprzeć sobie w talii - wysmuklimy tym część ramienia, a brzuszek możemy albo wciągnąć, albo umiejętnie zasłonić ubraniami. Ważne by ciało pracowało, a mięśnie były napięte.
Każda z nas marzy o długich nogach, więc jeśli chcesz optycznie osiągnąć ten efekt, jedną nogę skieruj wprost na środek ujęcia, zginając ją w kolanie. Natomiast panie, które chciałyby wydawać się wyższe, powinny utrzymywać sylwetkę maksymalnie wyprostowaną, nie wychylając się przy tym do przodu, ponieważ w tym przypadku uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego i zamiast dodać sobie kilka centymetrów wzrostu, optycznie skrócimy sylwetkę.
Krok siódmy: Uśmiech!
Chcesz by twój uśmiech wyglądał naturalnie? Wystarczy, że przypomnisz sobie jakąś zabawną historię, a na twarzy pojawi się szczery i niepozowany uśmiech. Jeśli chcemy powiększyć optycznie usta, wystarczy je delikatnie rozchylić na szerokość kilku milimetrów.
Wskazówka na koniec: Przed sesją możesz ćwiczyć przed lustrem - ono widzi ciebie w podobny sposób jak aparat. Ucz się siebie, obserwuj jakie ułożenie ciała ci się podoba, w jakim wyglądasz korzystniej. Zmieniaj ustawienia głowy, pochylaj ją i przekręcaj. Podnoś twarz i opuszczaj. Przede wszystkim traktuj sesję jak dobrą zabawę, to ma być chwila dla ciebie!
Dorota Czoch
Fotograf, specjalistka od fotografii kobiecej