Kraj Kwitnącej Wiśni i tajemnica długowieczności
Co takiego sprawia, że w tym ponad stumilionowym państwie średnia długość życia sięga aż 83 lat?
Zdrowy tryb życia i dobre nawyki są przekazywane w Japonii dzięki kulturze. Być może warto byłoby warto zaczerpnąć kilka pomysłów ze stylu życia Japończyków?
Po pierwsze: Styl życia
Dla Japończyków ludzki organizm jest zminiaturyzowanym obrazem wszechświata, zatem każda jego część ma sens i wiąże się z resztą. Jeszcze kilkanaście lat temu ciężko było dostać w Japonii jedzenie typu fast food ale wraz z postępującą amerykanizacją na ulicach zaczęły pojawiać się pierwsze McDonaldy. O dziwo jedzenie tego typu nie przyjęło się tam tak dobrze jak w Europie.
W Kraju Kwitnącej Wiśni mieszkańcy od dawna żyli w małym natężeniu stresu, pielęgnując tradycję zarówno kulturową jak i kulinarną. W dzisiejszych czasach, gdy negatywne oddziaływanie środowiska i stresu w pracy jest widoczne w każdej rozwiniętej kulturze, Japończycy nadal potrafią znaleźć czas na wyciszenie i po całym tygodniu pracy odpoczywają podczas weekendowych wypadów do gorących źródeł zwanych onsenami.
Po drugie: Spokój
Zwykło się mawiać, że "tylko spokój może nas uratować" i ciężko się z tym nie zgodzić patrząc na uporządkowane życie i skłonność do pedanterii, jaka cechuje Japończyków. Dzięki porządkowi zachowują oni spokój ducha i w dużej mierze unikają stresu związanego z pojawieniem się problemu nie do rozwiązania, ponieważ przewidują różne możliwości skupiając się na dotarciu do celu.
Najlepszym na to przykładem jest fakt, że Japończycy na stacjach metra ustawiają się w równych rządkach, jeden za drugim w odstępach co parę metrów, czekając na transport. Nikt się nie pcha, nikogo nie trzeba poganiać, każdy wie, co ma robić. Natomiast prowadzący pociąg ma obowiązek zatrzymać go w wyznaczonych punktach, w przeciwnym razie nie otrzymałby prawa jazdy.
Po trzecie: Dieta
Kuchnia japońska jest bardzo specyficzna, opiera się głównie na ryżu, rybach, owocach morza i wodorostach. Podstawą jest zjadanie świeżych posiłków, czyli zaraz po przygotowaniu, a także gotowanie na parze, dzięki któremu Japończycy mają niski poziom cholesterolu i rzadko umierają na choroby układu krążenia.
Ważnym czynnikiem wpływającym na długość życia jest również "niedojadanie". Japończycy wypełniają żołądek maksymalnie w około 80 procentach, a według naukowców pierwszy sygnał o sytości to znak, że powinniśmy zakończyć posiłek, a następnie odczekać 20 minut, by żołądek przesłał wiadomość do mózgu, o tym, że jest już pełen.
Po czwarte: Uroda Japonek
Japonki słyną z nienagannej figury i cery, która wolno się starzeje. Ważną rolę odgrywa tutaj dieta oraz systematyka. Nie od dziś wiadomo, że zawarte w zielonej herbacie przeciwutleniacze mają zbawienny wpływ na skórę.
Oczyszczanie i nawilżanie to dwa rytuały, które od wieków cechowały mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. Dwa razy dziennie zmywają twarz mleczkiem, następnie obmywają ją delikatnym żelem i tonikiem. Nawilżenie odbywa się przy użyciu kilku różnych specyfików, kremów, emulsji czy mleczek. Podobnie skrupulatne są zabiegi na ciało, wieczorem japońskie kobiety biorą kilkuminutowy prysznic, dokładnie się myjąc, po czym biorą 5-minutową kąpiel z dodatkiem naturalnych składników np.
- Sake
- Wyciąg z imbiru
- Skórki owoców Ostatnim i bardzo ważnym elementem dbania o urodę jest rzadkie wystawianie się na promienie słoneczne. W Japonii panuje moda na jasną cerę, więc mieszkanki tego kraju bardzo rzadko się opalają, co pozwala im cieszyć się młodo wyglądającą skórą przez wiele lat.
Patrząc na rozwiniętą Japonię, trzeba zauważyć, że oprócz nowych technologii i mocnej pozycji ekonomicznej, jej mieszkańcy nadal wykorzystują tradycyjne sposoby i dobra jakimi obdarza ich natura. Zdrowy tryb życia i dobre nawyki są przekazywane dzięki kulturze. A czy nasze nawyki są równie zdrowe?
Dominika Rydel
Social Media Specialist