Zwyczaje zwierząt, o których nie miałeś pojęcia

Gryzonie polujące na skorpiony, ryby korzystające z narzędzi i wiewiórki adoptujące porzucone młode – jeśli myślałeś, że świat zwierząt znasz na wylot, nawet nie wiesz jak bardzo się myliłeś. Niebieski M!chałek z Wawelu wytropił najbardziej niezwykłe zwyczaje zwierzaków!

Rysunek 1Zwyczaje zwierząt chyba nigdy nie przestaną zaskakiwać/Pixel
Rysunek 1Zwyczaje zwierząt chyba nigdy nie przestaną zaskakiwać/Pixelmateriały promocyjne

Przyroda potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych badaczy swoją zaradnością, umiejętnościami i inteligencją. Oto zwyczaje zwierząt, o których nie miałeś pojęcia!

Podwodny majsterkowicz

Nawet w świecie ryb nietrudno o nietypowe okazy. Jeden gatunek ryb z rodziny wargaczowatych, Choerodon schoenleinii, potrafi wykorzystać znalezione na dnie oceanu skarby jako narzędzie do otwarcia skorupki małża. Co prawda podwodny majsterkowicz nie umie jeszcze posługiwać się młotkiem i wiertarką, jednak jego zdolności i tak zasługują na najwyższe uznanie. Ciekawe jak poradziłby sobie z rozpakowaniem paczki M!chałków z Wawelu?

Motyla noga!

Wiedziałeś, że motyle mają receptory smakowe na swoich odnóżach? Oznacza to, że smakują swoje pożywienie po prostu po nim chodząc, dlatego gdy motyl postanowił zatrzymać się na Twoim M!chałku, możesz być pewny, że smakuje nie tylko tobie.

Zawsze razem

Wydry zżywają się ze sobą tak bardzo, że nie rozstają się nawet podczas snu. Gdy mają ochotę na drzemkę, chwytają swoich towarzyszy za łapki, żeby od siebie nie odpłynąć. Są niczym Redakcja M!, bo takich dwóch jak nas trzech, to nie ma ani jednego!

Rysunek 2Motyle smakują świat odnóżami/Pixel
Rysunek 2Motyle smakują świat odnóżami/Pixelmateriały promocyjne

Oświadczyny po pingwiniemu

Chciałbyś zaimponować swojej wybrance, ale nie masz pojęcia jak? Pingwiny białobrewe nie mają takich problemów. Podobnie jak ludzie, oświadczają się swojej ukochanej, jeśli chcą spędzić z nią resztę życia. W tym celu wykorzystują znalezione w okolicy kamyczki. To prawdziwa chwila prawdy dla pingwina, który w stresie zastanawia się, czy wybranka przyjmie upominek. Gdyby podarował jej M!chałka z Wawelu, nie miałby się czego obawiać.

Monogamia w modzie

Okazuje się, że nie tylko wśród ludzi modna jest monogamia. Niektóre gatunki zwierząt przywiązują się do siebie równie mocno, jak orzeszek do M!chałka z Wawelu. Koniki morskie splatają się ze swoimi partnerami ogonkami i razem podróżują po morskich głębinach. Monogamiczne związki tworzą również łabędzie, bieliki i wilki. Wygląda na to, że wierność jest modna także w świecie zwierząt.

Odważny gryzoń

Jeśli chomiki kojarzą ci się głównie ze słodkimi, niezdarnymi stworzonkami, których życiowym celem jest bieganie w kołowrotku, ten gryzoń sprawi, że zmienisz zdanie. Mały ssak z rodziny chomikowatych Onychomys torridus, choć ma zaledwie kilkanaście centymetrów długości, bez problemów radzi sobie z upolowaniem skorpiona. Nie obawia się przy tym jego jadu, bo dzięki ewolucji stał się niemal całkowicie odporny na truciznę zawartą w żądle tego pajęczaka. Aż mi się skręciki odwinęły na myśl o starciu z tym małym gryzoniem!

Rysunek 3Koniki morskie splatają się ze swoimi partnerami ogonkami i razem podróżują po morskich głębinach/Pixel
Rysunek 3Koniki morskie splatają się ze swoimi partnerami ogonkami i razem podróżują po morskich głębinach/Pixelmateriały promocyjne

Empatyczny jak wiewiórka

Choć wiewiórki preferują raczej samotny tryb życia i rzadko opuszczają swoje terytorium, potrafią wykazać się empatią, jakiej próżno szukać u innych gatunków. Te urocze gryzonie, mimo iż są uważane przez naukowców za zwierzęta aspołeczne, są gotowe do adopcji i opieki nad osieroconymi lub porzuconymi młodymi innych osobników. Takie zachowanie jest niezwykle rzadko spotykane w świecie zwierząt.

Redakcja M! jest zawsze na tropie najświeższych ciekawostek. Aż nam papierki szeleszczą na myśl, że możemy odkryć dla was kolejne niezwykłe obyczaje zwierząt! Już teraz pędzimy szukać kolejnych niespodziewanych newsów ze świata przyrody.

"Artykuł powstał we współpracy z Redakcją M!"

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas