Reklama

Reklama

Chcę zwalczyć zazdrość, bo zatruwa mi życie

Ktoś ma to, czego pragniesz: kochającego partnera, zdolne dziecko, dobrą pracę. Poczucie krzywdy nie daje ci spokoju? Dowiedz się, co możesz z tym zrobić.

➤ Porównania ci szkodzą

Wszystko zaczyna się niewinnie - od porównywania. To ten nawyk sprawia, że nie jesteśmy zadowolone z tego, co mamy. Zwłaszcza że na ogół zestawiamy to, co u nas najgorsze z tym, co u innych najlepsze. A przecież wygląd, osiągnięcia, talenty są na tyle indywidualną sprawą, że nie da się przyłożyć do nich sprawiedliwej miary. Lecz najgorsze jest to, że porównując, wpadamy w błędne koło. Przecież zawsze znajdzie się ktoś ładniejszy, bogatszy. Dlatego takie myślenie tylko cię przygnębi i niepotrzebnie osłabi.

Reklama

➤ Korzystaj z doświadczenia innych

Ktoś ma coś, o czym marzysz? Posiada umiejętności, które chciałabyś zdobyć? Jeżeli im się udało, tobie też powinno. Skoro już znasz takie osoby, zrób z tego użytek i poproś, żeby podzieliły się z tobą doświadczeniem. Spytaj sąsiadkę, jak udaje jej się wyszperać markowe ubrania po okazyjnych cenach. Koleżanka z pracy niech podszkoli cię z robienia prezentacji. Gdy zaczniesz współpracować z kimś, kogo podziwiasz, tylko na tym skorzystasz.

➤ Nie oceniaj po pozorach

Oglądasz zdjęcia znajomej z urlopu na Majorce i... robi ci się smutno. Ciebie nie stać na zagraniczny wyjazd, a ona ma takie wspaniałe życie! Czy jednak jesteś tego pewna? Chętnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, chwalimy się różnymi rzeczami, lecz milczymy o kłopotach. Dopóki nie jesteśmy z kimś blisko, nie mamy pojęcia, w jakiej sytuacji się znajduje i co przechodzi. Zawsze warto pamiętać o tej drugiej stronie medalu.

➤ Znaj swoją wartość

Każdy z nas ma jeden ponadprzeciętny talent i choć jeden mocny atut w wyglądzie. Ty również. Lecz sama świadomość, że jesteś w czymś świetna lub masz znakomitą sylwetkę, nie zawsze wystarcza. Do pełni zadowolenia potrzebujemy też uznania otoczenia. Gdy go zabraknie, możemy odnosić wrażenie, że inni zawsze nas prześcigają.

Czy wiesz, jak doczekać się zasłużonych pochwał? Po prostu samemu chwalić w myśl zasady, że im więcej dobrej energii wyślesz, tym więcej do ciebie wróci. Przekonasz się, że komplementowana koleżanka odpłaci się tym samym. Bo osoby umiejące radować się sukcesami innych, zawsze mogą liczyć na wzajemność. Kiedy poczujesz się doceniona, twoja samoocena poszybuje do góry, a wtedy nic jej łatwo nie podkopie.

Praktyczne informacje

Wprawdzie nie ma kursów poświęconych tylko panowaniu nad zazdrością, ale takie umiejętności można zdobyć na warsztatach uczących kontroli emocji i pewności siebie. Ceny wahają się od 190 do 1500 zł brutto.

Adresy w sieci: www.kobietyisukces.pl, www.codzienniepewnasiebie.pl, ww.dojrzewalnia.pl, www.ipri.com.pl

Nasz ekspert Sławomira Rozbicka

Olivia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje