Jak zmieniły się zarobki w IT w ostatnich latach?

Artykuł sponsorowany

Na przestrzeni lat zarobki w IT zmieniały się bardzo dynamicznie. Wysokość wynagrodzenia w tym sektorze stale wzrasta, czego dowodem jest mediana pensji z ostatnich lat. Dodatkowo warto podkreślić, że pomimo zmian wysokości zarobków nadal jednym z ważniejszych czynników jest doświadczenie danej osoby, miejscowość zatrudnienia oraz wybrana specjalizacja.

Na jakie zarobki możesz liczyć w IT?
Na jakie zarobki możesz liczyć w IT?materiały promocyjne
  • Na najwyższe stawki mogą liczyć specjaliści IT, na których obecnie jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy, w tym np. DevOps Developerzy i Architekci IT.
  • W ostatnich latach już nie tylko w Warszawie pracodawcy oferują najwyższe stawki w IT - podobne warunki finansowe oferują firmy z Krakowa i innych dużych aglomeracji.
  • W branży IT najwięcej zarabiają doświadczeni specjaliści z tytułem seniora - ich wynagrodzenie może być nawet kilkukrotnie wyższe w porównaniu osobami na stanowisku juniorskim, dlatego osoby, który kilka lat temu weszły do sektora IT, dzisiaj mogą pochwalić się imponującymi zarobkami.

Wysokość wynagrodzenia a zapotrzebowanie na specjalistów IT

Zmiany w zarobkach w branży IT są widoczne dla wielu osób w wybranych obszarach z sektora nowoczesnych technologii. W efekcie niektórzy specjaliści mogą obecnie liczyć na znacznie wyższe pensje - w porównaniu ze stawkami obowiązującymi parę lat temu. Warto przy tym podkreślić, że zmiany te są widocznie przede wszystkim dla zawodów, na które jest obecnie największy popyt. Na przestrzeni lat wzrosło zapotrzebowanie chociażby na DevOps Developerów, Architektów IT, Product Managerów, a także specjalistów z obszaru data science, cyberbezpieczeństwa czy środowiska chmurowego. Ponadto wzrost wynagrodzenia dotyczy również zawodów z obszaru frontendu i backendu. Warto przykładowo zwrócić uwagę na to, ile zarabia Frontend Developer i jak zmieniły się jego zarobki na przestrzeni lat. Obecnie osoby na stanowisku seniorskim zatrudnione na umowę B2B mogą liczyć na 22 000 zł netto miesięcznie, a jeszcze w 2022 roku pensja na tym samym stanowisku była niższa o 2-3 tysiące.

Rozwój IT w wybranych miastach a wysokość zarobków

Obserwując zmiany w zarobkach IT w ciągu ostatnich lat, warto nieco bliżej przyjrzeć się wysokości pensji w wybranych miastach. Jeszcze parę lat temu na najwyższe wynagrodzenie można było liczyć głównie w Warszawie. W ostatnich latach widać jednak zmianę tego trendu - obecnie wysokie stawki dotyczą również Krakowa i nierzadko są one wyższe od pensji oferowanej na tym samym stanowisku w stolicy. Aby przekonać się o tym, jak lokalizacja firmy wpływa na warunki finansowe, możesz przykładowo sprawdzić zarobki na stanowisku Product Ownera. W Warszawie stawki na umowę o pracę sięgają 28 000 zł brutto miesięcznie, podczas gdy w Gdańsku czy w Poznaniu wynagrodzenie oscyluje w granicach 17 000 zł brutto. Warto też zaznaczyć, że w ostatnich latach do grona miast, w których obowiązuje najwyższa pensja dołączyła także Łódź - w wielu specjalizacjach stawki są porównywalne do obowiązujących w Warszawie czy Krakowie.

Co wpływa na zarobki w IT?

Jak zatem można zaobserwować, wysokość wynagrodzenia w IT zmieniła się bardzo dynamicznie na przestrzeni ostatnich lat, ale wciąż można wyróżnić te same czynniki, które wpływają na wysokość zarobki. Przede wszystkim ważną kwestią jest doświadczenie. Co więcej, w tej branży najczęściej wyróżnia się trzy główne poziomy zaawansowania - junior, mid i senior. Stawki są uzależnione od pełnionego stanowiska - nierzadko senior zarabia kilkakrotnie więcej od juniora. Te różnice można najlepiej dostrzec na przykładzie konkretnych zawodów. Warto wziąć pod uwagę chociażby zarobki Product Managera na stanowisku juniorskim, które zwykle wynoszą od 7 000 do 10 000 zł netto miesięcznie na umowę B2B. Analogicznie, w przypadku specjalistów na poziomie mid pensja wzrasta od
 9 000 do 14 500 zł netto. Najwyższe stawki są oferowane Senior Product Managerom, którzy mogą liczyć nawet na pensję sięgającą 17 000 zł netto przy tej samej formie zatrudnienia. Na zarobki w IT wpływa również wielkość firmy - zazwyczaj wyższą pensję otrzymują pracownicy zatrudnieni w większych przedsiębiorstwach.

Podsumowanie

W ciągu ostatnich lat zarobki w IT znacznie wzrosły, co jest związane z coraz większym popytem na specjalistów z obszaru nowoczesnych technologii. Oczywiście na najwyższe stawki mogą liczyć osoby zatrudnione na stanowisku seniorskim. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja firmy - obecnie wciąż najlepsze warunki finansowe proponują pracodawcy z największych aglomeracji.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas