Modelowanie sylwetki a medycyna estetyczna

Współczesna nauka i technika pozwalają przeprowadzać wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które jeszcze niedawno nie były możliwe do wykonania. Chodzi o takie rozwiązania, jak np. liposukcja, plastyka powłok brzusznych, czy też lifting ud, które pozwalają uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Modelowanie sylwetki a medycyna estetyczna
Modelowanie sylwetki a medycyna estetycznamateriały prasowe

Jak można wymodelować ciało?

Modelowanie sylwetki odbywa się najczęściej poprzez usuwanie tkanki tłuszczowej z niektórych części ciała i ewentualne przeniesienie jej w inne partie, np. biust, czy pośladki. Podczas konsultacji z chirurgiem omawiane są z pacjentem możliwe do osiągnięcia efekty. Lekarz, po wykonaniu odpowiednich badań, wybiera jedną z metod, najkorzystniejszą dla danego pacjenta. Najczęściej wystarcza sama liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Nieraz łączy się ją jednak z innymi metodami.

Na czym polega liposukcja?

Zabieg ten polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej (która wcześniej uległa rozbiciu), poprzez odpowiednie rurki (tzw. kaniule), umieszczone w małych rozcięciach skóry pacjenta. Tkankę tłuszczową rozbija się różnymi metodami, np. laserem, ultradźwiękami, czy silnym strumieniem różnych roztworów. Ze względów bezpieczeństwa jednorazowo usuwa się ok. 1,5 litra tłuszczu, chociaż normy dopuszczają aż 3 litry. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wielkości obszaru poddawanego liposukcji oraz wybranej metody. Najczęściej trwa około dwóch godzin, a pacjent zwykle opuszcza klinikę następnego dnia. Rekonwalescencja przebiega stopniowo i trwa około tygodnia. Całkowite efekty zabiegu można jednak podziwiać dopiero po ok. trzech tygodniach, kiedy zakończy się proces gojenia.

Kto może skorzystać z zabiegu?

- Teoretycznie, liposukcji może poddać się osoba w każdym wieku, nawet po 50. roku życia. Najlepsze efekty obserwuje się jednak u pacjentów młodych, z niewielką nadwagą. Zabiegi wykonuje się u tych osób, którym nie udało się zlikwidować nadmiaru tłuszczu, np. z brzucha, czy pośladków za pomocą odpowiednich ćwiczeń fizycznych i specjalnej diety – tłumaczy Magdalena Grzybowska z serwisu Tourmedica.pl.

Należy pamiętać o tym, że liposukcja nie jest metodą odchudzania, pozwala jedynie modelować sylwetkę poprzez usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z opornych partii ciała. Uzyskany w ten sposób materiał można następnie ewentualnie przemieścić w inne miejsce (np. powiększając piersi lub pośladki). Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby serca i układu krążenia, stan zapalny skóry oraz cukrzyca.

Efekty liposukcji

Zabieg liposukcji daje efekty trwałe. Oznacza to, że tkanka tłuszczowa nie odnawia się tych w miejscach, z których została usunięta, nawet jeśli pacjent przytyje (komórki tłuszczowe mogą jednak odłożyć się w innych miejscach). Po zakończeniu okresu rekonwalescencji nie widać żadnych blizn, ponieważ cięcia operacyjne są małe, a ponadto wykonuje się je w mało widocznych miejscach. Liposukcja zmniejsza również cellulit, jednak nie usuwa go całkowicie. Osoby, które mają dużą nadwagę, muszą poddać się kilku zabiegom. Efekty liposukcji bardzo korzystnie wpływają na samopoczucie pacjentów i znacznie podnoszą ich fizyczną atrakcyjność.

Inne metody modelowania sylwetki

Osoby, które mają obwisłą, luźną skórę na brzuchu, mogą skorzystać z plastyki powłok brzusznych. Zabieg ten polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego brzucha i przywróceniu osłabionym mięśniom ładnego, mocnego wyglądu. Bardzo często pacjenci z dużą nadwagą korzystają z liftingu ud, który polega na usuwaniu nadmiaru skóry i podniesieniu tkanek, które niepotrzebnie zniekształcają sylwetkę. Można stosować również inne, zaawansowanie technologie modelowania sylwetki, takie, jak np. masaż próżniowy, fale radiowe, ultradźwięki, czy fale HIFU. O sukcesie zabiegów decyduje właściwe dobranie ich przez specjalistę w kompleksową terapię skojarzoną. 

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas