Nawyk, który niszczy włosy. Nawet po umyciu są oklapnięte i zwijają się w strąki

Jagoda Pazur

Polecamy Jagoda Pazur

Przetłuszczająca się skóra głowy to problem, który dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Jego przyczyn może być bardzo wiele, ale efekt jest ten sam - włosy po kilku godzinach są nieprzyjemnie lepkie, oklapnięte, wyglądają na nieświeże mimo codziennego mycia. Jak zadbać o przetłuszczającą się skórę głowy? Na co zwrócić uwagę nie tylko w codziennej pielęgnacji, ale i diecie?

Przetłuszczające się włosy nie muszą być efektem błędów podczas mycia. Przyczyną mogą być inne nasze utrwalone od lat nawyki
Przetłuszczające się włosy nie muszą być efektem błędów podczas mycia. Przyczyną mogą być inne nasze utrwalone od lat nawykiCanva ProINTERIA.PL

Jak rozpoznać przetłuszczającą się skórę głowy?

Oczywiście, są sytuacje, w których włosy każdego z nas szybciej się przetłuszczają i jest to zupełnie normalne. Dzieje się tak np. latem - podczas wysokich temperatur lub zimą, gdy nosimy nakrycia głowy, szczególnie te wykonane z nieprzepuszczających powietrze materiałów. Włosy mogą też wymagać częstszego mycia, gdy intensywnie trenujemy lub użyjemy więcej kosmetyków do stylizacji.

O przetłuszczających się włosach, a właściwie przetłuszczającej się skórze głowy mówimy gdy:

  • włosy szybko tracą świeżość, nawet kilka godzin po umyciu
  • sklejają się w “strąki"
  • nieestetycznie błyszczą u nasady
  • są oklapnięte i brakuje im objętości
  • wyglądają na zaniedbane
  • konieczne jest ich codzienne mycie

Przyczyny nadmiernego przetłuszczania się włosów

Przetłuszczanie się skóry głowy ma różne podłoże. Może być spowodowane stanem naszego zdrowia - chorobami, przyjmowanymi lekami, nieodpowiednią pielęgnacją, złymi nawykami lub dietą.

Do najczęstszych przyczyn należą:

  • uwarunkowania genetyczne
  • zaburzenia lub wahania gospodarki hormonalnej
  • choroby autoimmunologiczne takie jak np. ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry)
  • zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur
  • działanie uboczne niektórych leków
  • przewlekły stres
  • niedobory witamin, zwłaszcza A, E, C, B2 i B6
  • niedokładne mycie skóry głowy
  • niewłaściwa pielęgnacja
  • nieprawidłowe odżywianie

Jak zmniejszyć przetłuszczanie się skóry głowy - zwróć uwagę na pielęgnację

Jedną z najczęstszych przyczyn przetłuszczania się skóry głowy jest niewłaściwa pielęgnacja i błędy popełniane podczas mycia włosów. Najczęstszymi z nich są:

  1. Niedokładne mycie skóry głowy - pamiętaj, że aby dokładnie oczyścić skórę głowy z nagromadzonego na niej sebum, potu i zanieczyszczeń konieczne jest jej dwukrotne mycie. Szampon nakładaj partiami - wylej na dłoń porcję szamponu wielkości orzecha włoskiego, spień i nanieś na przód głowy. Powtórz tę czynność, nakładając szampon na czubek i tył głowy. Wykonaj dokładny masaż, nie zapominając o miejscach za uszami czy skroniach.
  2. Niedokładne spłukanie włosów - resztki szamponu lub odżywki, które pozostają na włosach sprawiają, że wyglądają one na nieświeże i tworzą lepką warstwę, która szybko zbiera kurz i zanieczyszczenia.
  3. źle dobrany szampon - szampon zawsze powinniśmy dobierać do rodzaju skóry, a nie włosów. Zbyt delikatny szampon może niedostatecznie usuwać nagromadzony brud. Znów kosmetyk zbyt silnie oczyszczający, zawierający w sobie drażniące składniki oczyszczające, może prowadzić do przesuszenia skóry głowy i nadprodukcji sebum. Sprawdź więc dokładnie, jak wygląda i jak zachowuje się twoja skóra głowy po umyciu. Jeśli nie możesz dobrać jednego szamponu postaw na dwa - jeden delikatny do codziennego stosowania i drugi - mocniejszy, którego będziesz używać raz na jakiś czas. 
  4. Brak peelingu - tak samo jak skóra na naszej twarzy i ciele, tak samo skóra na głowie wymaga regularnego złuszczania w celu pozbycia się martwego naskórka, zanieczyszczeń czy pozostałości po kosmetykach. Pamiętaj, aby wybierać peelingi przeznaczone typowo do skóry głowy.

  • Wydłużanie czasu między kolejnymi myciami - często powtarzana informacja o tym, że rzadsze mycie włosów spowolni ich przetłuszczanie jest szkodliwym mitem. Włosy bowiem należy myć tak często, jak tego potrzebują.  
  • Co jeszcze sprzyja nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy?

    Przetłuszczające się włosy nie muszą być jednak efektem błędów podczas mycia. Przyczyną mogą być inne nasze utrwalone od lat nawyki. Jednym z najgorszych z nich jest przetrzymywanie mokrych włosów owiniętych ręcznikiem, chodzenie spać z mokrymi włosami lub pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia. Ciepła i wilgotna skóra głowy jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów, które przyspieszają przetłuszczanie się skóry głowy. Nie obawiaj się również używania suszarki. Ostatnie badania wykazały bowiem, że suszenie włosów przy użyciu suszarki w odległości 15 cm od skóry głowy mniej niszczy włosy niż suszenie naturalne.

    Nigdy nie przetrzymuj mokrych włosów owiniętych ręcznikiem
    Nigdy nie przetrzymuj mokrych włosów owiniętych ręcznikiem© Panthermedia

    Pamiętaj, aby kosmetyki wygładzające do włosów takie jak serum czy olejek nakładać dopiero od połowy ich długości. Zrezygnuj również z produktu, jakim jest suchy szampon. Jego stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

    Zadbaj o swoje szczotki i grzebienie. Nie zapominaj o ich myciu i usuwaniu pozostających na nich włosów. Regularnie pierz poszewki na poduszki i czapki. Postaraj się, aby jedne i drugie były wykonane z naturalnych, oddychających i przepuszczających powietrze materiałów.

    Zwróć również uwagę na to, co jesz. Dieta bogata w węglowodany, tłuszcze nasycone oraz używanie ostrych przypraw może sprzyjać nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty bogate w witaminy z grupy B (szczególnie B6 i B12), H (biotynę) i witaminę A oraz E.

    Jeśli lubisz ziołowe napary, pij regularnie skrzyp, pokrzywę i rumianek.

    Skorzystaj z rady specjalisty

    Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy jest uciążliwym problemem nie tylko zdrowotnym. Może również powodować u nas poczucie dyskomfortu, a nawet prowadzić do kompleksów. Jeśli nie udaje się go wyeliminować zmianą pielęgnacji czy dietą, należy skorzystać z porady dermatologa lub trychologa.

    Maseczka na siwe włosy - dzięki niej odzyskają kolor!Interia DIY

    Polecamy

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas