Sianowate, matowe włosy przestaną być problemem. Jedno mycie i zobaczysz efekty
Gładkie, lśniące i przypominające taflę włosy to marzenie wielu z nas. Niestety często pomimo usilnych starań nasze pasma są suche, matowe, a ich codzienne układanie zajmuje mnóstwo czasu. Czy przyczyną jest tylko źle dobrana pielęgnacja? Co jeszcze wpływa na stan naszych włosów i jak sprawić, aby odzyskały blask?
Spis treści:
Dlaczego włosy stają się suche i matowe?
Zdrowe, błyszczące i odbijające światło włosy są prawdziwą ozdobą. Dlatego wszystkie pragniemy, aby nasze pasma wyglądały codziennie jak zaraz po wyjściu od fryzjera. Często jednak stosowana pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów i nasze włosy są suche, matowe i pozbawione blasku. Często też borykamy się z rozdwajającymi się końcówkami, puszeniem się włosów oraz problemem z ich stylizacją. Suchość włosów zwykle związana jest z utratą ich naturalnej lipidowej otoczki. W rezultacie łuski otwierają się, przez co wilgoć wyparowuje na zewnątrz. Włosy stają się przez to szorstkie, bardziej podatne na uszkodzenia i mogą zacząć wypadać w nadmiernej ilości.
Najczęstsze przyczyny suchych i matowych włosów to:
- stosowanie źle dobranych kosmetyków
- rezygnacja z kosmetyków o działaniu termoochronnym
- używanie zbyt gorącej wody podczas mycia
- częste zabiegi stylizujące z wykorzystaniem wysokiej temperatury
- zabiegi chemiczne (farbowanie i rozjaśnianie włosów)
- nieużywanie kosmetyków z filtrami UV
- nieprawidłowo zbilansowana dieta
- picie za małej ilości wody
- przewlekły stres
- choroby skóry
- zaburzenia hormonalne
Jak dbać o suche i łamliwe włosy?
Zobacz również:
Jeśli nasze wyniki badań są w normie, przyjrzyjmy się dokładnie kosmetykom, których używamy, codziennym nawykom, diecie oraz trybowi życia i zweryfikujmy czy w jednym z tych punktów nie powinniśmy dokonać zmian.
Szczególną uwagę zwróć na:
- twardość wody - może się okazać, że przyczyną matowienia twoich włosów jest zła jakość wody. Twarda woda zawiera dużą ilość kamienia, który osadza się na włosach, sprawiając, że stają się one szorstkie i pozbawione blasku. Oczywiście nie mamy wpływu na to, jaka woda płynie z naszego kranu. Jeśli jednak jest ona wyjątkowo twarda, lepiej do mycia włosów używać wody przegotowanej. Możesz też założyć na swoim prysznicu specjalny filtr zmiękczający wodę.
- temperaturę wody - jeśli nie twardość wody to może temperatura sprawia, że twoje włosy nie wyglądają tak, jakbyś chciała? Ani włosy, ani skóra głowy nie lubią gorącej wody. Nawet jeśli jesteś fanką gorących kąpieli to włosy postaraj się myć letnią wodą
- szampon do włosów - pamiętaj, że głównym zadaniem szamponu jest oczyszczenie skóry głowy z nagromadzonego sebum, kurzu i brudu. Kosmetyk ten nie ma jednak właściwości odżywczych czy kondycjonujących. Może za to zawierać silne detergenty, które będą przesuszać włosy. Dlatego wybieraj szampony oczyszczające, ale delikatne w działaniu.
- stosowanie odżywek i masek - przy suchych, matowych i łamiących się włosach stosowanie odżywki po każdym myciu to podstawa. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które działają ekspresowo, więc nawet jeśli włosy myjesz rano, kiedy nie masz zbyt wiele czasu, nie pomijaj tego kroku. Przynajmniej raz w tygodniu postaraj się również znaleźć czas na nałożenie silnie odżywiającej i nabłyszczającej maski, którą przytrzymasz na włosach przez 20-30 minut.
- stosowanie kosmetyków zabezpieczających włosy - po każdym umyciu włosów, jeszcze przed przystąpieniem do ich rozczesywania nałóż na nie ochronne serum, które nie tylko zabezpieczy je przed uszkodzeniami, ale również wygładzi, nabłyszczy oraz zmniejszy puszenie. Pamiętaj również o ochronie UV, szczególnie latem, kiedy promienie słońca są wyjątkowo silne i w połączeniu z wodą morską lub chlorowaną wodą w basenie mogą bardzo wysuszać włosy.
- oszczędne stosowanie urządzeń i kosmetyków do stylizacji - nie musisz, a nawet nie powinnaś rezygnować z używania suszarki. Ostatnio udowodnione zostało, że suszenie włosów suszarką przy użyciu chłodnego nawiewu mniej niszczy włosy, niż pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia. Staraj się jednak jak najrzadziej używać prostownicy i lokówki, które bardzo niszczą włosy. Postaraj się też ograniczyć ilość stosowanych produktów do stylizacji, takich jak lakier czy pianka do włosów, które oblepiają je, a dodatkowo często w swoim składzie zawierają wysuszający alkohol.
- dietę i ilość wypijanej wody - nawet najdroższe kosmetyki nie sprawią, że twoje włosy będą zdrowe i lśniące jeśli nie zadbasz o nie od wewnątrz. Uzupełnij swoją dietę o tłuszcze roślinne, nienasycone kwasy tłuszczowe, produkty bogate w witaminy A, E, C, biotynę, miedź, krzem, cynk oraz żelazo. Staraj się również pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.
Czytaj również: Rozmaryn - naturalny sposób na zdrowe, gęste włosy
Domowe sposoby na przesuszone włosy
Aby przywrócić włosom miękkość i blask, warto również skorzystać z domowych sposobów, które będą uzupełnieniem dotychczasowej pielęgnacji. Jednym z nich jest przygotowanie płukanki octowej. Jej wykonanie jest niezwykle proste i szybkie. Wystarczy, że jedną łyżkę octu wymieszasz w 1 litrze wody i tak przygotowaną płukanką spłukasz włosy po umyciu.
Jej kwaśny odczyn domknie łuski włosa i sprawi, że staną się gładkie, lśniące i będą się lepiej rozczesywać. Co więcej, płukanka octowa powstrzymuje rozwój grzybów, stabilizuje pH skóry głowy i chroni włosy przed twardą wodą, suchym powietrzem, a także zanieczyszczeniami, które mogłyby na nich osiąść.
Innym popularnym sposobem jest olejowanie włosów przy użyciu ciepłego oleju, który nanosimy na suche włosy i pozostawiamy na nich przez przynajmniej 30 minut.
Naturalne oleje są bogate witaminy, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc w nawilżeniu suchych włosów. Pomagają uszczelnić zewnętrzną warstwę włosa, naprawiając w ten sposób uszkodzenia. Dzięki temu stają się one zdrowsze, lśniące i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.