Powiększanie piersi

Piersi są ważnym atrybutem kobiecości, a niestety większość kobiet narzeka na ich kształt i rozmiar. Pomocna w wyleczeniu kompleksów może się okazać operacja. Wokół operacji powiększania biustu powstało wiele mitów, które skutecznie zniechęcają do podjęcia decyzji. Zanim zdecydujesz się na zabieg, zapoznaj się z praktycznymi informacjami, które pomogą rozważyć „za” i „przeciw”.

Powiększanie piersi
Powiększanie piersimateriały prasowe

Operacja plastyczna piersi – na czym polega?

Czy wiesz, że implanty piersi można włożyć na 3 sposoby? Wykonuje się bowiem nacięcie w dole pachowym, w fałdzie podpiersiowym lub wokół brodawki piersiowej (wówczas chirurg wykonuje cięcie wokół dolnej krawędzi otoczki brodawki piersiowej). Implanty zazwyczaj umieszcza się pod lub nad mięśniem piersiowym. Jednak doświadczeni lekarze wskazują, że lepsze rezultaty (jeżeli nie ma przeciwskazań) daje umieszczenie implantu pod mięśniem.

Można wówczas liczyć na bardziej satysfakcjonujący efekt estetyczny, a przede wszystkim uniknąć np. stwardnienia piersi w wyniku powstania torebki wokół implantu. Operacja trwa zazwyczaj około godziny i wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu zaleca się trzydniową obserwację w wybranej klinice.

Pamiętaj, że godny zaufania lekarz zapyta Cię o powody, które spowodowały podjęcie decyzji o operacji. Powinna ona wynikać zawsze z Twoich potrzeb, a nie innych osób; w tym nawet najbliższych. Doradzi również w wyborze rozmiaru i kształtu implantów, aby wyglądały naturalnie i były dopasowane do sylwetki.

Prawda i fałsz, czyli co warto wiedzieć o powiększaniu piersi?

W Polsce operacje plastyczne piersi są coraz bardziej popularne, choć wciąż pokutuje kilka mitów. Są one na tyle silnie zakorzenione, że wiele kobiet skutecznie odstrasza to od operacji. Z drugiej strony wiele z nich wyznaje, że niezadowolenie z wyglądu piersi skutecznie obniża ich jakość życia i samoocenę. Warto zatem obalić mity, ale też przyjrzeć się możliwym zagrożeniom. Czego zatem możesz się spodziewać, a co powinnaś wykluczyć?

Fałsz – o tym zapomnij!

Oto kilka najczęstszych nieprawdziwych (lub tylko częściowo fałszywych) przekonań w temacie powiększania piersi.

  •  Implanty powodują raka piersi

To jeden z najpoważniejszych zarzutów. Tymczasem żadne badania naukowe nie potwierdziły związku pomiędzy posiadaniem implantów a ryzykiem zachorowania na nowotwór.

  • Wyglądają nienaturalnie i karykaturalnie

Delikatne powiększenie piersi i zastosowanie anatomicznych wkładek może jedynie sprawić, że Twoje piersi uzyskają upragniony kształt i jędrność.

  • Implanty wykluczają karmienie piersią

Jeżeli w trakcie operacji nie doszło do uszkodzenia kanalików mlekowych, wówczas karmienie dziecka piersią jest możliwe.

  • Negatywnie wpływają na kręgosłup

Lekarz zawsze pomaga dobrać wielkość implantów, które nie spowodują problemów z kręgosłupem.

  • Nie można spać na brzuchu

Zalecenie, aby unikać spania na brzuchu dotyczy jedynie okresu rekonwalescencji, czyli do 6 tygodni.

  • Wykluczone jest latanie samolotem i uprawianie ekstremalnych sportów

To kolejny, często pojawiający się mit. Po zakończonym okresie rekonwalescencji można wrócić do aktywności fizycznej, a samolotem można latać nawet w trakcie powrotu do zdrowia.

  • Implanty „wybuchają”

Czasami może dojść – choć ryzyko jest minimalne – do pęknięcia implantu.

Prawda – tego możesz się spodziewać

Zanim podejmiesz wiążącą decyzję, dowiedz się, czego możesz oczekiwać po zabiegu.

  • Pojawi się ból

Przygotowując się do operacji warto uzmysłowić sobie, że trzeba zmierzyć się z bólem, który może trwać do kilku dni. Jednak zawsze podawane są leki przeciwbólowe.

  • Implanty mogą się przemieszczać

To prawda, choć tylko w wyniku urazu lub nieprzestrzegania zaleceń lekarza. Dlatego też przez pewien okres czasu należy nosić modelujący biustonosz. 

  • Mogą utrudniać badanie mammograficzne

Z tego powodu zaleca się badanie USG o radiologa, który posiada duże doświadczenie.

Przemyślana decyzja

Operacja plastyczna piersi jest poważną interwencją chirurgiczną. Należy dokładnie przemyśleć, czy jest niezbędna, a przede wszystkim wykonać ją w sprawdzonej i profesjonalnej klinice. Wszystkie wątpliwości zaś trzeba omówić z lekarzem, który wysłucha pacjentkę z empatią, udzieli profesjonalnych porad i rozwieje wszelkie wątpliwości.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas