Jak rozpoznać refluks żołądka?
Zgaga, pieczenie, kwaśne odbijanie nie zawsze wynikają z winy chorego: jego łakomstwa czy ciężkostrawnej diety. Często są objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, który – nieleczony – nasila się i bardzo uprzykrza życie. Zwykle pacjenci bagatelizują objawy tej choroby, myśląc, że to zwykła niestrawność. Jak postawić właściwą diagnozę oraz na co zwrócić uwagę przy nietypowym pieczeniu w klatce piersiowej?
Z refluksem mamy do czynienia wtedy, gdy treść żołądka zawierająca kwas solny cofa się do przełyku, powodując podrażnienie i uszkodzenie jego błony śluzowej. Chory ma wtedy zgagę, uczucie pieczenia, kwaśne odbijanie. Może też wystąpić ulewanie, krztuszenie, pieczenie i ból w klatce piersiowej tak silny, jak przy zawale.
Pomiędzy dolnym odcinkiem przełyku a żołądkiem znajduje się mięsień zwieracz, który jest wentylem zbudowanym z ułożonych dookoła światła przełyku komórek mięśniowych. Otwiera się on podczas przełykania pokarmu, przepuszczając jedzenie do żołądka. Następnie zamyka się, uniemożliwiając cofanie treści żołądkowej do przełyku. Jeśli zwieracz jest niewydolny, następuje ulewanie się tej treści. Drażni ona przełyk i może doprowadzić do stanów zapalnych śluzówki oraz wywołać nadżerki przekształcające się we wrzody.
W diagnostyce stosuje się rutynowo prześwietlenie RTG z podaniem kontrastu. Wykonuje się także gastroskopię, a w niektórych ośrodkach – całodobową pH-metrię i manometrię przełykową.
W leczeniu używane są leki zobojętniające (alkalizujące mleczka), tzw. H2-blokery zmniejszające wydzielanie kwasu solnego, przez co pomagają w pozbyciu się nadżerek oraz owrzodzeń przełyku.
<b> Można zahamować nawroty choroby </b>
Nowocześniejsze od nich są inhibitory pompy protonowej, m.in. omeprazol lub pantoprazol. Dzięki tym metodom można zahamować nawroty choroby na kilka lat. To często ostatnia deska ratunku.
Jeżeli leczenie zachowawcze nie jest wystarczające, zwykle konieczna jest operacja. Głównie wykorzystuje się metodę laparoskopową, bez dużego cięcia na brzuchu. Zabieg polega na owinięciu fragmentu żołądka wokół przełyku, co wzmacnia mięsień zwieracz. Innym zabiegiem jest zwężenie części żołądka, czyli przedłużenie przełyku.