Reklama

Lecznicze kąpiele na kobiece dolegliwości

Ziołowe kuracje wspomagają działanie leków. Sprawdź, jak je stosować w domu.

Długie, letnie podróże, pobyty w hotelach i na basenach sprzyjają różnym zakażeniom - także okolic intymnych. Na takie kłopoty pomogą kąpiele lecznicze, które możesz przygotować sama na bazie ziół. Sprawdzą się także przy dolegliwościach związanych z menstruacją. Taką kąpiel łatwo przygotować. Trzeba tylko użyć odpowiednich ziół. Zabieg powinien trwać około kwadransa, a woda nie może być za gorąca - jej idealna temperatura wynosi około 37 °C. Podczas ziołowej kuracji nie używaj już mydła ani innych kosmetyków. Niech skóra wchłonie naturalne lecznicze składniki.

Reklama

Na bolesne miesiączki mieszanka z szyszkami chmielu

Powodów bolesnych miesiączek może być wiele. Najczęstsze to zaburzenia hormonalne lub stany zapalne przydatków. Dlatego konieczna jest wizyta u ginekologa. Jeśli będzie już wiadomo, jakie leczenie jest ci potrzebne, wesprzyj je kąpielą w mieszance ziół, łagodzących ból. Pamiętaj jednak, że podczas miesiączki nie należy przesiadywać w gorącej kąpieli - może to grozić krwotokiem.

  • Mieszanka ziół: Do garnuszka wsyp po łyżce ziół: szyszek chmielu, liści pokrzywy i szałwii, korzenia arcydzięgla oraz ziela krwawnika. Zalej zioła litrem wrzątku, po 15 min odcedź je i wlej do wanny z ciepłą wodą.

W stanach zapalnych przydatków domowa kąpiel borowinowa

Objawy stanu zapalnego przydatków są zazwyczaj gwałtowne i powodują złe samopoczucie. Lekarz po zrobieniu badań najczęściej przepisuje antybiotyk, który zniszczy bakterie oraz lek przeciwbólowy dla złagodzenia dolegliwości. Terapia trwa ok. 2 tygodni. Znacznie trudniej wyleczyć przewlekły stan zapalny przydatków. Jest bardzo niebezpieczny, ponieważ nieleczona prawidłowo infekcja prowadzi do tworzenia się zrostów między jajowodami. Takie pozapalne blizny są częstą przyczyną niepłodności lub ciąży pozamacicznej. W leczeniu przewlekłego stanu zapalnego przydatków pomagają kąpiele w borowinie.

  • Borowina: Kąpiel borowinową możesz przygotować sama w domu. Użyj specjalnej, rozpuszczalnej w wodzie kostki torfowej, np. Borowinowej kostki Iwonickiej, ok. 8 zł. Jeszcze prostszym sposobem jest wlanie do wanny 125 ml preparatu w formie koncentratu przeznaczonego do kąpieli, np. Tołpa Borowinowa kąpiel fizjoaktywna, ok. 35 zł.

Na zakażenie drożdżakami mieszanki ziołowe z rumiankiem

Najczęstszymi objawami świadczącymi o tym, że doszło do infekcji drożdżakami, jest dokuczliwe swędzenie, pieczenie oraz obrzęk w okolicach miejsc intymnych. Mogą pojawić się też białawe upławy o charakterystycznym zapachu drożdży. Wprawdzie grzybicy pochwy nie wolno leczyć na własną rękę, ale możesz wspomóc kurację, przygotowując sobie ziołowe kąpiele. Na pewno pomogą ci one złagodzić uciążliwe objawy infekcji drożdżakami. Zioła, które doskonale sprawdzą się w tego rodzaju dolegliwości to: rumianek, nagietek, szałwia i liście pokrzywy. Odkażającą moc ziół możesz dodatkowo wspomóc olejkami aromatycznymi.

  • Rumianek i nagietek : Filiżankę kwiatów nagietka i tyle samo kwiatów rumianku wsyp do garnka, zalej wodą i odstaw pod przykryciem na 12 godzin. Podgrzej zioła następnego dnia, odcedź i wlej macerat do wanny z ciepłą wodą. Dodaj do wody także 6 kropli olejku herbacianego.
  • Rumianek, szałwia i pokrzywa: Filiżankę koszyczków rumianku, garść suszonej szałwii i liści pokrzywy zalej litrem wrzątku. Po godzinie przecedź płyn i wlej go do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Weź 15 minutową kąpiel.

Aby zmniejszyć upławy macerat ze skrzypu polnego

W ciągu jednego cyklu w sposób naturalny zmienia się ilość oraz wygląd śluzu. Po menstruacji jest jasnomleczny, w środkowej fazie cyklu przypomina białko surowego jaja kurzego. Przed miesiączką wydzielina jest gęsta i nieprzejrzysta. Takie zmiany są naturalne i nie powinny martwić. Jeśli jednak pojawią się obfite upławy o zmienionym kolorze i zapachu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło np. do zakażenia drożdżakami. Wywołują one grzybicę pochwy. Taka infekcja wymaga wizyty u ginekologa, ale zmniejszyć nieprzyjemne objawy pomoże na pewno ziołowa kąpiel.

  • Ziele skrzypu: Rano zalej 100 g ziela skrzypu pięcioma litrami wody. Pozostaw pod przykryciem przez 12 godzin. Wieczorem podgrzej i przecedź macerat wlewając go do wanny z ciepłą wodą. Po kąpieli połóż się na godzinę i odpocznij.

Na rozluźnienie przy PMS tymianek lub melisa cytrynowa

Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego, czyli PMS powoduje zwykle dolegliwości fizyczne, takie jak np., bóle głowy, puchnięcie rąk i nóg czy bolesny obrzęk piersi. To skutek zatrzymania nadmiaru wody w organizmie. Nie mniej dokuczliwe są też objawy psychiczne. Rozdrażnienie, trudności w koncentracji, niekontrolowane wybuchy złości w ciągu dnia, a wieczorem kłopoty z zasypianiem. Takie symptomy dają się we znaki nawet dwa tygodnie przed miesiączką. Zamiast przyjmować tabletki uspokajające, wypróbuj kąpiele odprężające przygotowane z dodatkiem ziół. Bierz je co wieczór, od momentu, gdy tylko pojawią się pierwsze nieprzyjemne objawy PMS.

  • Lawenda: Kwiatki lawendy zawierają duże ilości olejków eterycznych. Dlatego woda z dodatkiem maceratu z lawendy będzie miała niezwykle przyjemny zapach. Rozluźni cię przed snem, odpręży po trudnym dniu, ułatwi zaśnięcie.
  • Melisa z ogródka: Odprężającą kąpiel możesz też przygotować, wypełniając lniany woreczek listkami melisy - najlepiej świeżą melisą cytrynową - prosto z ogrodu. Gotowa kąpiel będzie miała delikatny, lekko cytrynowy zapach, który pozwoli ci się odprężyć. Jeśli nie masz świeżej melisy, użyj suszonej.

Na zapalenie pęchrza kąpiel lawendowa

Łagodne zapalenie pęcherza możesz zahamować, jeśli zaczniesz energicznie działać, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy. Podstawą jest wypijanie dużych ilości zakwaszonej wody i przyjmowanie witaminy C. Pomoże też robienie kąpieli z dodatkiem tymianku o właściwościach odkażających. 

  • Tymianek: Dwie garście drobno pociętego, świeżego tymianku włóż do lnianego woreczka i zalej w wannie gorącą wodą. Gdy naciągnie, uzupełnij wodę do właściwego poziomu. W tak przygotowanej kąpieli pozostań 15 minut. Potem przynajmniej godzinę odpocznij w łóżku. 

Anna Gumowska

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | choroby kobiece | zioła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy