Reklama

Parcie na pęcherz: co je powoduje i jak mu zaradzić

Kolejny raz zamiast cieszyć się spacerem, gorączkowo szukasz wzrokiem toalety? Przyczyną wcale nie musi być przemarznięcie i podziębienie. Ale w każdym przypadku jest na to rada!

Zaparcie i leniwe jelito grube

Nieregularne wypróżnienia powodują, że jelito grube jest wypełnione zalegającymi resztkami pokarmu. Uciska wtedy na pęcherz, który zmniejsza swoją objętość. Dlatego już niewielka ilość moczu sprawia, że musisz biec do toalety.

Dodatkowe objawy: Z powodu zaparcia masz uczucie ciężaru w brzuchu i podbrzuszu. Dokuczają ci wzdęcia oraz gazy.

Terapia w gabinecie: Zwykle lekarz zaleca w pierwszej kolejności zmianę diety. Oprócz jedzenia regularnych, obfitujących w świeże warzywa posiłków, może doradzić ci... zastąpienie cukru tzw. ksylitolem. Dodawany regularnie do herbaty i kawy podziała lekko przeczyszczająco.

Reklama

Pij ciepłą wodę i jedz marchewkę

Każdego dnia pij rano na czczo 1 szklankę ciepłej wody z dodatkiem 2-3 plasterków cytryny. Do pierwszego lub drugiego posiłku jedz 1/2 szklanki startej na grubej tarce surowej marchewki. Warzywko to świetnie reguluje przemianę materii. Dodatkowo chroni np. przed nowotworami skóry.

Bakterie w pęcherzu moczowym

Gdy jesteś zdrowa, w pęcherzu nie ma bakterii i drogi moczowe są jałowe. Jednak drobnoustroje cały czas czyhają w pobliżu. Możesz je przenieść z okolicy odbytu do cewki moczowej, np. podmywając się od tyłu do przodu.

Dodatkowe objawy: Oznaką bakteryjnego zapalenia pęcherza są także: ból w dole brzucha oraz pieczenie cewki podczas oddawania moczu.

Terapia w gabinecie: Zamiast antybiotyku lekarz (np. rodzinny) może zalecić ci... przyjmowanie preparatu zawierającego ekstrakt z czosnku. Zbadano, że unieszkodliwia bakterie w drogach moczowych, na które nie działają już antybiotyki.

Delektuj się pestkami

Codziennie jedz garść pestek dyni. Występują w nich składniki (np. tzw. sitosterole), które przyczyniają się do uregulowania rytmu oddawania moczu. Dzięki temu parcie na pęcherz jest słabsze i rzadsze.

Zespół jelita drażliwego i zaburzony rytm wypróżnień

To schorzenie często przytrafia się kobietom w wieku 20-40 lat. Możesz być na nie narażona, jeśli występowało u twoich rodziców.

Dodatkowe objawy: Znakiem rozpoznawczym zespołu jelita drażliwego są zaparcia występujące na przemian z biegunkami oraz bóle podbrzusza.

Terapia w gabinecie: Wykazano, że najlepsze efekty przynosi... psychoterapia (ze skier. od lek. rodz.). Jest skuteczniejsza od leków!

Stosuj napar z kozłka

Rób to nawet 2-3 razy dziennie. Zioło zmniejsza napięcie i lęk, przez co korzystnie wpływa także na jelita. 1 łyżkę suszonych korzeni zalej 1 szklanką wrzątku i przykryj na 15 min; odcedź.

Infekcja okolic intymnych

Lekarze wymieniają na pierwszym miejscu zakażenie chlamydiami. Drobnoustroje mogą zostać przeniesione w trakcie współżycia seksualnego. Na początku zwykle brak objawów. Problemy z pęcherzem pojawiają się dopiero po kilku miesiącach.

Dodatkowe objawy: Koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa, jeśli zauważysz zmiany w wyglądzie wydzieliny z pochwy lub występują u ciebie plamienia.

Terapia w gabinecie: Aby wyleczyć się z zakażenia chlamydiami, trzeba (razem ze swoim partnerem) przyjmować antybiotyk.

Sięgaj po kurkumę

Aby pobudzić układ odpornościowy do zwalczania bakterii, codziennie pij 1 szklankę ciepłej wody z 1/2 łyżeczki kurkumy i 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne.

Osłabione mięśnie dna miednicy, tzw. Kegla

Dopóki mięśnie znajdujące się w miednicy są silne, dobrze zaciskają się wokół cewki i dopiero, gdy pęcherz jest pełny, pojawia się uczucie parcia. Ale częste dźwiganie (np. zakupów), a także ciąża i poród mogą je osłabić. Wtedy pęcherz zaczyna sprawiać ci problemy.

Dodatkowe objawy: Zwykle odczuwasz parcie na pęcherz w trakcie lub po wysiłku. Zdarza ci się też popuścić mocz.

Terapia w gabinecie: Najnowocześniejszą metodą leczenia nietrzymania moczu są zastrzyki z toksyny botulinowej do pęcherza (bezpłatne ze skier. od specjalisty w specjalnym ośrodku).

Rób specjalną gimnastykę dla kobiet

Dzięki wykonywanym regularnie (najlepiej codziennie) ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie dna miednicy i pozbędziesz się parcia na pęcherz. Instrukcje znajdziesz na: www.ntm.pl (zakładki: Leczenie/ Leczenie zachowawcze/Ćwiczenia mięśni dna miednicy)

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy