Siłownia umysłowa - jak wzmacniać pamięć?
Jest nadzieja, że w przyszłości będziemy łykać pigułki, żeby ją poprawić. Zanim jednak to nastąpi, musimy ją po prostu ćwiczyć.
Często czujesz pustkę w głowie, gdy chcesz sobie coś przypomnieć? Nie pamiętasz, co robiłaś wczoraj? Zapomniałaś o spotkaniu? Nie potrafisz skupić się na tym, co czytasz? To oznaka słabnięcia pamięci i koncentracji. Na szczęście można je wzmocnić.
Ręce, które leczą...
Wszelkie zadania wymagające pracy palców, np. szydełkowanie, haftowanie, robienie na drutach, układanie puzzli, budowanie modeli, wycinanie, malowanie, mają doskonały wpływ na pamięć i koncentrację. Jeśli jesteś praworęczna, angażuj lewą rękę, np. wykorzystuj ją do mycia zębów - to także poprawia pracę mózgu.
Od oczu do mózgu
Horyzontalne ruchy gałki ocznej ułatwiają współpracę prawej i lewej półkuli, co poprawia ich efektywność. Rób też gałką oczną ósemki, raz w jedną, raz w drugą stronę; najpierw jednym okiem, potem drugim. Kilka razy dziennie po 30 sekund. Ćwiczenie to dodatkowo nawilży oczy.
Jeśli wybierasz się na zakupy, staraj się zapamiętać ich listę
Zapisywanie jej na kartce sprawia, że nie wysilasz szarych komórek. Dajesz mózgowi sygnał, że nie musi już przypominać o danej rzeczy.
Szałwia pomaga
Czytanie uruchamia istniejące w mózgu połączenia odpowiadające za umiejętność czytania, rozumienia tekstu i kojarzenia faktów. Utrwala je i tworzy nowe. Zioło to usprawnia funkcjonowanie mózgu, w tym jego część odpowiedzialną za pamięć. Łyżeczkę liści zalej szklanką wrzątku, parz 10 minut pod przykryciem, odcedź. Pij raz dziennie. Po 2 lub 3 tygodniach rób 2- lub 3-dniowe przerwy.
Mózg potrzebuje treningu
Czytaj, rozwiązuj krzyżówki, łamigłówki itp. Słuchaj radia, oglądaj telewizję i zapamiętuj fakty. Ucz się nowych rzeczy. np. zapisz się na kurs języka. Dbaj o aktywność na świeżym powietrzu. Ruch poprawia krążenie, mózg jest lepiej ukrwiony. 30 minut dziennie spaceru czy jazdy na rowerze czyni cuda. Dotlenienie poprawia zdolność szarych komórek do przechowywania i przetwarzania informacji.
Niebagatelny wpływ na pamięć ma to, co jesz. Służy jej żywność bogata w przeciwutleniacze, białka i kwasy tłuszczowe. Polecane produkty: kurkuma (możesz spożyć 1/4 łyżeczki dziennie), oliwa z oliwek (do 2 łyżek), cebula, ryby (2 lub 3 razy w tygodniu), cząstka gorzkiej czekolady, awokado (jak najczęściej), buraki, czarne jagody i borówki, rozmaryn, zielona herbata (2-3 filiżanki dziennie).
Mózg potrzebuje odpoczynku
Jeśli nie masz chwili dla siebie, dekoncentrujesz się, zapominasz. Chociaż pół godziny w ciągu dnia poświęć tylko sobie. Może to być relaks w fotelu lub na leżąco, obserwowanie przyrody, odmawianie różańca. Pamiętaj: 7-8 godzin snu poprawia koncentrację i pamięć.
Co osłabia pamięć?
Chemikalia: Są w opakowaniach z aluminium, plastiku, teflonie, dymie papierosowym, spalinach. Używaj naczyń szklanych, garnków ze stali nierdzewnej, unikaj dymu.
Sól: Prowadzi do nadciśnienia, które obniża sprawność mózgu. Ogranicz spożycie wędlin i żółtych serów. Potrawy doprawiaj ziołami, chrzanem czy sokiem z cytryny.
Cukier: Przyczynia się do starzenia się mózgu. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, jedz owoce. Dostarczą ci witamin i odpowiedniej dawki zdrowego cukru.
Alkohol: Niszczy szare komórki. Dotyczy to szczególnie mocnych trunków, zwłaszcza jeśli pijemy je często. Spożycie raz na jakiś czas kieliszka wina, nalewki czy szklanki piwa nie zaszkodzi.