Reklama

Zmiany na skórze, które świadczą o chorobach wątroby

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Odpowiada między innymi za metabolizowanie tłuszczów i usuwanie toksyn z organizmu, a także produkcję aminokwasów. Wątroba nie jest unerwiona i nie boli, więc jej choroby długo nie dają żadnych charakterystycznych objawów i nazywane są „cichymi zabójcami”. Rozwijają się latami i prowadzą do niewydolności wątroby i innych schorzeń zagrażających życiu. Zaniepokoić powinny nas jednak niektóre zmiany na skórze czy paznokciach. Sprawdź, jak objawiają się groźne choroby wątroby.

Uciążliwy świąd skóry

Przewlekły świąd skóry może wiązać się z nerwicą lub alergią, jeśli jednak wykluczymy te schorzenia, warto zwrócić uwagę na kondycję wątroby. Swędzenie skóry jest częstym symptomem marskości tego narządu. Świąd może mieć różny stopień nasilenia i zazwyczaj obejmuje dolne i górne kończyny.

Pajączki na ciele

Rozszerzone tętniczki skórne przypominające pajączka to mało charakterystyczny objaw zespołu wątrobowo-płucnego, który towarzyszy marskości wątroby. Pajączki najczęściej można zaobserwować wtedy na szyi, ramionach i klatce piersiowej. Ich uciśnięcie sprawia, że na chwilę znikają, szybko jednak znów stają się widoczne.

Reklama

Rumień dłoni

Rumień na dłoni, czyli okrągłe zaczerwienienie, powinien nas zaniepokoić, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu nadmierna ciepłota dłoni. To mało charakterystyczny objaw marskości wątroby. Rumień może też pojawić się na podeszwie stopy. U niektórych pacjentów z chorobami wątroby uwidoczniają się też kręte naczynia krwionośne odchodzące z pępka. Sucha, pomarszczona i pełna popękanych naczyń krwionośnych skóra jest z kolei objawem alkoholowej marskości wątroby.

Zmiany na paznokciach

Często bagatelizowanym, ale charakterystycznym objawem chorób wątroby są też zmiany w obrębie paznokci. Niepokojące są zaokrąglenia, uwypuklenie i zgrubienia płytki paznokcia, a także podłużne bruzdy i białe zabarwienie ich górnej części.

Żółtaki

Żółtaki, nazywane też kępkami żółtymi, to kuliste grudki znajdujące się tuż pod skórą w okolicach oczu, stawów kolanowych i łokciowych, na rękach, stopach i na pośladkach. Są to mocno odgraniczone złogi cholesterolu. Mogą osiągać nawet kilka centymetrów średnicy i charakteryzują się żółtym lub lekko pomarańczowym zabarwieniem. Powinny nas zaniepokoić, ponieważ to częsty objaw pierwotnej marskości żółciowej wątroby.

Przebarwienia skóry

Zmiany pigmentacyjne na skórze to charakterystyczny objaw przewlekłej choroby wątroby. Naszą uwagę powinny zwrócić plamy o brązowym zabarwieniu. Najczęściej występują na powierzchni dłoni, wokół ust i oczu oraz w innych narażonych na ekspozycję na promieniowanie UV miejscach. Przyczyną jest nagromadzenie żelaza w organizmie spowodowane zaburzeniami metabolicznymi i marskością wątroby. W efekcie wydzielanie melaniny jest zwiększone, co powoduje powstawanie przebarwień na skórze. Trzeba jednak wiedzieć, że plamy na skórze nie zawsze są groźne i często pojawiają się u starszych osób.

Charakterystycznym objawem choroby wątroby jest również zażółcenie skóry. Dochodzi do niego na skutek zbyt wysokiego stężenia bilirubiny we krwi – barwnika żółciowego, który powstaje na skutek rozpadu czerwonych krwinek. Wątroba jest odpowiedzialna za jego przekształcanie i przekazywanie do woreczka żółciowego. Żółte zabarwienie skóry (intensywniejsze jest w górnych partiach ciała) może świadczyć o żółtaczce lub wirusowym zapaleniu wątroby.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy