Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników, Anna Litwinek

Od dzieciństwa marzyli o podniebnych przygodach, o tym, by siąść za sterami samolotu, wzbić się w powietrze i królować w przestworzach. Poznaj niesamowite historie polskich lotniczek i lotników, poskramiaczy metalowych smoków, pilotów oblatywaczy, szybowników, a nawet kosmonautów.

Okładka książki "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników"
Okładka książki "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników"

Jak długo musiał czekać na poprawę pogody Sebastian Kawa, żeby jako pierwszy (i póki co jedyny) człowiek na świecie przelecieć szybowcem nad Himalajami?

Jak wyglądała czekolada, którą Mirek Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta, jadł na stacji kosmicznej orbitującej wokół Ziemi?

W jakim niecodziennym stroju Stanisław Skarżyński przeleciał samotnie Atlantyk małym turystycznym samolotem (do dziś nikt mniejszym nie pokonał oceanu)?

Ile kilometrów musieli przebyć - i ile drużyn pokonać - Żwirko i Wigura w najbardziej wyczerpującym rajdzie samolotowym dookoła Europy?

Jaki fortel zastosowała Ada Dankowska, najsłynniejsza polska szybowniczka, podczas swojego brawurowego lotu po rekord świata?

Bohaterowie (tylko niektórzy!)

Hanka Henneberg - pierwsza warszawska lotniczka (1931), piękna malarka. Choć żyła krótko, zapisała się we wspomnieniach wielu współczesnych jej pilotów i artystów. Starsza siostra słynnego asa II Wojny Światowej i dowódcy Dywizjonu 303 Zdzisława Henneberga. Nie można wykluczyć, że była jego lotniczą inspiracją.

Stanisław Skarżyński - pierwszy na świecie pokonał w 1933 r. samotnie, małym turystycznym samolotem, trasę z Afryki do Ameryki Południowej. Do dziś nikt mniejszą maszyną nie pokonał tej drogi. Poleciał w tajemnicy przed żoną, ubrany w elegancki garnitur i kapelusz, by na miejscu wyglądać jak dżentelmen.

Adela Dankowska - jedna z najsłynniejszych na świecie szybowniczek i rekordzistek w tej dziedzinie. Posiadaczka 15 rekordów świata i 43 rekordów Polski w szybownictwie. Pani Ada mieszka w Lesznie i dalej (ma ponad 80 lat!) czasem lata.

Katarzyna Stankiewicz - pierwsza lotniczka przyjęta do wojska w 1999 r., po ponad pół wieku nieobecności kobiet w wojskowej "Szkole Orląt".

Jacek Mainka - kapitan boeinga 787, dreamlinera, właściciel latającego muzeum - zabytkowych samolotów, które - dzięki panu Jackowi - można podziwiać na pokazach.

Wydawnictwo: Znak

Premiera: 14 kwietnia 2021 r.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas