Reklama

​Distortion, Cezary Zbierzchowski

"Distortion" to przede wszystkim opowieść o wojnie i jej codzienności, która wydaje się toczyć z pozoru daleko, a jednak jest tuż za naszymi granicami. O zagrożeniu, które oglądamy w mediach i sądzimy, że nas nie dotyczy, do momentu, kiedy konflikt zaczyna się wdzierać na nasze terytorium. Kiedy my sami lub nasi bliscy muszą w nim uczestniczyć. Nieważne, czy jest to Ramma granicząca z Remarkiem, czy zupełnie inne państwa.

Człowiek w obliczu wojny, doprowadzany jest do ekstremalnych zachowań. Codzienność jest niecodzienna, a normą staje się ciągły strach i napięcie. Zbierzchowski pokazuje wojnę oczami bohatera: ciągłe poczucie zagrożenia, upadające morale współtowarzyszy, a jednocześnie próby bycia twardym w każdej sytuacji. Szorska, żołnierska przyjaźń rodzi się na polu walki, na granicy życia i śmierci. Zbierzchowski znakomicie oddaje realia konfliktu zbrojnego - towarzyszymy żołnierzom z misji w bazie na pustyni, uczestniczymy w potyczkach. Pierwiastek fantastyczny staje się alegorią piekła, które stoi za działaniami wojennymi. Piekło nie tylko wojenne, ale i to, które ludzie noszą w sobie, szczególnie gdy przyjdzie im wybierać między mniejszym a większym złem. I nie zawsze wiadomo, które jest tym mniejszym.

Reklama

Dramatyzmu powieści dodaje narracja pierwszoosobowa. Wzruszenie i emocje potęgują listy do synka, który być może kiedyś je przeczyta.

Cezary Zbierzchowski - (ur. 1975) absolwent Wydziału Polonistyki UW (praca magisterska z antropologii kultury). Ojciec bliźniąt, Weroniki i Rafała, zajmuje się digitalizacją procesów. Debiutował na łamach dwumiesięcznika "Ubik Fantastyka", publikował w "Nowej Fantastyce", "Science Fiction, "Fantasy & Horror" oraz w antologiach Bez bohatera (2005), Nowe idzie (2008), Science fiction (2011) i Przedmurze (2016). Współpracował jako felietonista i recenzent z sieciowym magazynem literacko-publicystycznym "Creatio Fantastica". Wydał zbiór opowiadań Requiem dla lalek (2008) zawierający osiem tekstów, których akcja osadzona jest w wykreowanym przez autora świecie Rammy. Powieść Holocaust F (2013) otrzymała Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla.

Distortion, Cezary Zbierzchowski. Wydawnictwo Powergraph. Data premiery: 20 września 2019.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy