Reklama

Dotknij, poczuj, zobacz, Peter Wohlleben

​Żyjemy w miastach zalanych betonem, otoczeni ekranami, nieustannie podłączeni do sieci. Stopniowo tracimy umiejętność korzystania z dobroci natury. Nie wszystko jednak stracone. Okazuje się, że naszej więzi z przyrodą nie zniszczyły negatywne zjawiska i ciągle jest niezwykle silna.

Peter Wohlleben na podstawie najnowszych badań naukowych oraz własnych wieloletnich obserwacji otwiera nam oczy i uszy. Zachęca, by widzieć, słyszeć i czuć mocniej. By uświadomić sobie potęgę swoich zmysłów i wsłuchiwać się we własne ciało. W nagrodę otrzymamy od natury dużo dobrego - w otoczeniu drzew nasze ciśnienie się znormalizuje, kolor zielony nas uspokoi, a las wyostrzy nam zmysły. 

Ukojenie, jakie daje natura, jest nie do przecenienia. Pozwólmy jej na to.

Drzewa oczami ekonoma

Peter Wohlleben przez 20 lat pracy w Zarządzie Leśnictwa, był odpowiedzialny za optymalizację zalesienia. Drzewa były, dla niego wyłącznie kawałkami drewna, które służyły człowiekowi. Rozróżniał je ze względu na ich użyteczność: do budowy czy na opał. Patrzył na las oczami ekonoma, uważając, że jego wolne tempo odradzania się to duża wada.

Reklama

Początek zmian

Podczas pracy odkrył na podległym mu terenie mały rezerwat, las pełen buków, mających 400 lat. Ten cudowny zakątek, przez nikogo nie zarządzany, zmienił jego nastawienie. Wohlleben zaczął krytycznie podchodzić do dotychczasowego gospodarowania lasami i wprowadził ekologiczne zarządzanie w miejsce intensywnej eksploatacji zasobów leśnych.

Rewolucyjne podejście

Gmina Hummel, w której Wohlleben mieszka i pracuje, jest jedną z nielicznych, gdzie nie używa się ciężkiego sprzętu do wycinki lasów i utwardzania poszycia. Do transportu stosuje się wyłącznie konie i prowadzi zrównoważoną i ekologiczną gospodarkę leśną pozbawioną chemikaliów. Cała wiedza Wohllebena wynika z bacznej obserwacji ekosystemu leśnego i studiowania książek o tej samej tematyce.

Ta ciekawa i błyskotliwa lektura rzuca nowe światło na naszą obecność w świecie. Jeżeli poszukujecie sposobu na życie pełną piersią i chcecie doświadczać rzeczywistości w sposób pogłębiony, koniecznie przeczytajcie tę pełną olśnień książkę - Mela Koteluk 

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama