Exodus, Deborah Feldman

16 czerwca w wydawnictwie Poradnia K ukazała się książka "Exodus" Deborah Feldman - kontynuacja bestsellerowej powieści "Unorthodox", znanej też z popularnej ekranizacji dla Netfliksa.

Exodus, Deborah Feldman
Exodus, Deborah FeldmanINTERIA.PL/materiały prasowe

Dwudziestotrzyletnia Deborah Feldman w 2009 roku opuszcza opresyjną, ortodoksyjną wspólnotę Satmar w Williamsburgu na Brooklynie i rusza po lepsze życie. Od tej chwili zdana jest wyłącznie na siebie - samotnie wychowuje syna, pragnie bezpiecznego miejsca do życia dla siebie i dziecka, szuka odpowiedzi na pytanie o swoją tożsamość. Kim jest: niezależną kobietą, pisarką, Żydówką, religijną banitką?

W trakcie niezwykłej podróży po Europie śladami ukochanej babki i wydarzeń związanych z Holokaustem autorka stara się odtworzyć rodzinne tajemnice. W poruszający sposób opowiada o tym, jak silne są więzy, które łączą nas z rodziną i religią, i że czasem trzeba się z nich wyzwolić, żeby odnaleźć siebie.

Co było ze mną nie tak? Dlaczego nie mogłam być po prostu człowiekiem wśród ludzi? Czyżby to wszystko było iluzją, która została mi zaszczepiona, czy też było prawdziwe?" - pytałam sama siebie. "A co ważniejsze, jak to rozstrzygnąć?

‒ fragment książki

O autorce

Deborah Feldman urodziła się i wychowała we wspólnocie ortodoksyjnych Żydów w Nowym Jorku. Została wychowana przez dziadków, rodziców niepełnosprawnego ojca. Językiem, którym się posługiwała, był jidysz, a używanie angielskiego było praktycznie zabronione. Już jako dziecko Feldman popadła w konflikty z rodziną z powodu surowych zasad, które w niej panowały.

W wieku 17 lat została wydana za mąż w aranżowanym małżeństwie, zaś w wieku 19 lat została matką. W 2006 roku zdecydowała się opuścić wspólnotę i zaczęła studia. Wspomnienia, które opublikowała, mając 25 lat, pod tytułem "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów" stały się bestsellerem "New York Timesa". Dwa lata później napisała ich kontynuację - "Exodus". Jej książki zostały przetłumaczone na hebrajski, holenderski i niemiecki. Feldman obecnie mieszka w Berlinie wraz ze swoim synem.

* * *

Książka "Unorthodox" zebrała świetne recenzje. "Kirkus Reviews" pisał, że to "zapierająca dech w piersi relacja z tego, jak żydowska kobieta odwraca się od swojej religii i znajduje prawdę i wartość w swoim nowym życiu", a "Booklist" dodawał: "Feldman ma zmysł reporterki i talent do dojrzenia najmniejszych detali. Dzięki temu mamy wrażenie, jakbyśmy byli tam razem z nią. Czujemy, jak to jest być innym, kiedy wszyscy wokół są tacy sami".

Na podstawie książki "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów" powstał serial Netflixa po tym samym tytułem. Wznowienie ukazało się nakładem wydawnictwa Poradnia K w dzień premiery serialu - 26 marca 2020 roku.

Feldman uczestniczyła w pracach nad scenariuszem i pojawia się w materiale "Za kulisami". W wywiadzie dla "New York Timesa" tak mówi o powieści przeniesionej na ekran: "W historii Esty to kobiety podejmują decyzje (...) to one są siłą napędową życia społeczności, stoją za tą historią. (...) Jeśli ogląda się serial pamiętając o tym, dochodzi się do przekonania, że mężczyźni są pasywnymi bohaterami (...), a kobiety popychają do przodu całą historię".

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas