Homo Biologicus, Pier-Vincenzo Piazza

Dlaczego kochamy wolność, ale lubimy też porządek? Co sprawia, że uważamy się za gatunek nadrzędny na kuli ziemskiej i czy naprawdę jesteśmy lepsi od innych zwierząt? Dlaczego alkohol i nikotyna są legalne, a opiaty i kannabinoidy już nie? Z jakiego powodu ciągle spieramy się o te same idee: konserwatyści kontra postępowcy, materialiści kontra idealiści? Na te pytania stara się odpowiedzieć Pier-Vincenzo Piazza.

Okładka książki "Homo Biologicus"
Okładka książki "Homo Biologicus"materiały prasowe

Odkrycia na polu biologii i neurologii z ostatniego stulecia wyraźnie wskazują, że ludzki rozum to kwestia fizjologii: genów, chemii mózgu, ale także wpływu środowiska. To nie jest tak, że geny determinują, kim będziemy. Ogromny wpływ na to, jak się zachowujemy, mają nasze doświadczenia, które bezpośrednio oddziałują na kształt mózgu, na połączenia neuronalne. Pula genów jest więc tylko zbiorem możliwości, potencjałem, który może się rozwinąć lub nie.

W "Homo biologicus" autor udowadnia, że nawet nasze dążenia do wolności są uwarunkowane przez biologię.  Postrzegamy teraz wolność jako prawo nie tylko do życia, ale i do rozrywki, czyli jako prawo do zaznawania szczęścia i przyjemności jako takich, oderwanych od wszelkiego innego celu.

Badania mechanizmu uzależnień i chorób psychicznych pod kierownictwem Pier-Vincenzo Piazzy pozwoliły na sformułowanie nowego podejścia do leczenia zespołu Downa, schizofrenii i uzależnienia od THC. W książce autor poddaje analizie nasze myślenie o chorobach cywilizacyjnych XXI wieku, czyli otyłości i uzależnienia od używek. Zwraca uwagę, że o legalności poszczególnych substancji nie decyduje ich wpływ na nasze zdrowie, a uwarunkowania społeczne. Dozwolone są te, po których zachowanie człowieka jest społecznie akceptowalne. Przykładowo: zakazane opiaty i kannabinoidy zbyt rozleniwiają, a brak ambicji jest niepożądany w naszych społeczeństwach nastawionych na rozwój i produktywność... Wszędzie rządzi biologia!

"Homo biologicus" nie tylko zmieni nasze podejście do wielu istotnych problemów współczesności, ale stanowić będzie źródło niesamowitej wiedzy z zakresu ludzkiej biologii i fizjologii. Swoje tezy autor (na co dzień piastujący stanowisko kierownika badań w Neurocentre Magendie w Bordeaux) wspiera danymi pochodzącymi z różnych badań, przytacza liczne eksperymenty prowadzone w laboratoriach, tłumaczy zawiłości funkcjonowania ludzkiego mózgu, pisze o genach, DNA, neuronach, neuroprzekaźnikach i synapsach. Jednak każde trudniejsze zagadnienie jest wytłumaczone na zrozumiałym przykładzie. Czyta się tę książkę niczym powieść.

Pier-Vincenzo Piazza jest francuskim lekarzem psychiatrą i neurobiologiem, który specjalizuje się w leczeniu uzależnień i zaburzeń psychicznych. Piastuje stanowisko kierownika badań w Neurocentre Magendie w Bordeaux, a jego badania mechanizmu działania uzależnień i chorób psychicznych, pozwoliły na sformułowanie nowego podejścia do leczenia zespołu Downa, schizofrenii i uzależnienia od THC. Wielokrotnie nagradzany za swoje odkrycia naukowe (Grand Prix de l’INSERM, prix Lamonica de neurologie de l'Académie des sciences).

Wydawnictwo: Muza

Premiera: 18 listopada 2020 r.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas