Jak nie zgubić dziecka w sieci, Zyta Czechowska, Mikołaj Marcela

Godzinami tkwią na TikToku albo Instagramie. Próba odciągnięcia ich od gry komputerowej wywołuje atak złości. Dzieci spędzają dziś często więcej czasu w świecie wirtualnym, ze smartfonem w ręku, niż w tym realnym. Czy to źle? Jak to zmienić? I czy da się wykorzystać nowe technologie tak, aby wspierały rozwój i edukację dziecka? Na te i wiele innych pytań, które stawiają sobie w nowej rzeczywistości rodzice, odpowiedzą Zyta Czechowska - nagrodzona tytułem Nauczyciela Roku 2019 terapeutka i pedagożka oraz Mikołaj Marcela - wykładowca akademicki, ekspert w tematyce edukacji.

Okładka książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci"
Okładka książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci"materiały prasowe

Coraz więcej rodziców czuje się rozdartych: z jednej strony słyszą, że ich rolą jest kontrolowanie i ograniczanie dzieciom dostępu do internetu, z drugiej chcą dla nich jak najlepszej edukacji - a ta coraz częściej wymaga dostępu do nowych technologii. Dużo mówi się o tym, że dla odnalezienia się na przyszłym rynku pracy konieczne jest odejście od tradycyjnego modelu edukacji i skupienie się na kształtowaniu podstawowych umiejętności, takich jak kreatywne i krytyczne myślenie, komunikacja czy kooperacja. A  - jak udowadniają autorzy "Jak nie zgubić dziecka w sieci"  - te cechy znacznie skuteczniej niż w szkole, kształtowane są w trakcie gry na komputerze lub podczas tworzenia treści w serwisach takich jak YouTube czy Instagram. Z drugiej strony widząc młodych ludzi z nosami w telefonach i martwimy się, że nowe media okradają ich z możliwości zawiązania głębokich relacji z innymi ludźmi w realnym świecie.

  • Na co więc zwrócić uwagę, kiedy najmłodsi korzystają z internetu?
  • Czy da się je ochronić przed przemocą czy pornografią w sieci?
  • Czy różne ograniczenia rodzicielskie rzeczywiście spełniają swoją rolę?
  • Kiedy można uznać, że dziecko jest uzależnione? 
  • O czym pamiętać i na co zwracać uwagę?
  • Jak chronić je przed nieodpowiednimi treściami?
  • Jak rozmawiać o bezpieczeństwie w sieci?

Zyta Czechowska i Mikołaj Marcela stworzyli kompleksowy przewodnik, który pomoże rodzicom odnaleźć się nowej, częściowo cyfrowej rzeczywistości. "Jak nie zgubić dziecka w sieci" nie tylko odpowiada na dziesiątki pytań, które stoją przed współczesnymi rodzicami, lecz dostarcza również gotowe pomysły, jak pomóc dzieciom bezpiecznie wkroczyć w świat cyfrowy, dzięki czemu w przyszłości będą jego świadomymi użytkownikami.

Wydawnictwo: MUZA

Premiera: 2 czerwca 2021 r.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas