Kobiety z obrazów, Małgorzata Czyńska

Ekscentryczna Dora Maar, niezależna Victorine Meurent, tajemnicza Lisa del Giocondo czy twardo stąpająca po ziemi Catherine Bolnes – to tylko niektóre z kobiet kryjących się za dziełami wielkich mistrzów. Często były nie mniej fascynujące od płócien, na których je utrwalono. Małgorzata Czyńska udziela im głosu, ukazuje je już nie przez pryzmat ich związków z wielką sztuką, lecz jako osoby z krwi i kości, pełne obaw i emocji, żywe i zaskakująco prawdziwe.

Okładka książki "Kobiety z obrazów"
Okładka książki "Kobiety z obrazów"materiały prasowe

Ludzkie historie, wielkie emocje, rodzinne tajemnice - kobiety od zawsze inspirowały artystów, a dowodem tej fascynacji są największe arcydzieła malarstwa.

Tamara Łempicka w czasach największej biedy za sprzedawane obrazy kupowała diamentowe bransoletki. Frida Kahlo nawet przykuta do wózka inwalidzkiego i dręczona bólem brała udział w manifestacjach politycznych. Emilie Flöge przez ponad dwadzieścia lat prowadziła zakład krawiecki, ubierając najzamożniejsze wiedenki. Gala Dali twardo kierowała karierą męża, rozkochiwała też w sobie przeróżnych artystów, często doprowadzając ich do szaleństwa. Antoinette de Wateville o względy i miłość Balthusa musiała rywalizować z własnym bratem, a zaledwie siedemnastoletnia Wally Neuzil dla Egona Schielego porzuciła pracę modelki u Gustawa Klimta.

Choć pochodziły z różnych czasów, krajów i sfer, zostały uwiecznione na obrazach, które wywarły trwały wpływ na światową sztukę. Zachwycały nieprzeciętną urodą, imponowały odwagą, gorszyły bezwstydnością.

Małgorzata Czyńska (ur. 1975) - dziennikarka, pisarka, historyk sztuki, krytyk dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje pierwsze teksty publikowała w "Wysokich Obcasach", z którymi współpracuje do dziś, pisuje również do magazynów wnętrzarskich i o sztuce. Ma na koncie dziewięć książek, w tym "Kobro. Skok w przestrzeń" (2016), za którą otrzymała Górnośląską Nagrodę Literacką "Juliusz" przyznawaną najlepszej książce polskiej, oraz "Berezowską. Nagość dla wszystkich" (2018) nominowaną do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka, honorowego wyróżnienia w dziedzinie historii i archiwistyki.

Wydawnictwo: Marginesy

Premiera: 18 listopada 2020 roku

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas