Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej, Tomasz Owsiany
Gujana Francuska: fascynująca, choć powszechnie pomijana. Dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych, obecnie część Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej. Ziemia plemiennych kultur, z której startują rakiety kosmiczne. Miejsce równie nieprzystępne, co zdumiewające. Nagradzany reporter Tomasz Owsiany przedstawia portret tego niezwykłego kawałka świata w książce „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej”.
Gujana Francuska - dzika przyrodniczo, trudna logistycznie, bogata antropologicznie. Mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. Zakątek, którego większość świata zdaje się nie dostrzegać, a sama Francja konsekwentnie nie rozumieć. Ostatnie lata upłynęły tam pod znakiem niepokojów społecznych. Z kolei zarówno postępująca nowoczesność, jak i francuska polityka prowadzą do zacierania się rdzennych kultur oraz do wyraźnych zmian w trybie życia ludności tubylczej.
Zaintrygowany osobliwym charakterem tego terytorium i jego przemianami, Owsiany stworzył pierwszą na polskim rynku obszerną publikację poświęconą Gujanie Francuskiej. "Kraj naprawdę i na niby" to efekt prawie pięciomiesięcznej, samotnej podróży, podczas której reporter badał realia życia poszczególnych grup etnicznych oraz zgłębiał problemy dotykające obecnie Gujanę Francuską. Gdy tylko mógł - z perspektywy uczestnika, a nie widza. W każdym z odwiedzanych miejsc szukał odpowiedzi na pytanie, jak przynależność Gujany do Francji wpływa na codzienność Gujańczyków.
Ogromny talent reporterski Owsianego pozwolił mu pokazać Gujanę widzianą oczyma jej mieszkańców, także w miejscach zamkniętych i powszechnie niedostępnych. Autor dołączył między innymi do społeczności Maronów - potomków ciemnoskórych niewolników oraz do rdzennych ludów Teko i Wayana w rejonie Antécume Pata, a także do społeczności Hmongów, czyli laotańskich uchodźców przybyłych do Gujany Francuskiej w latach 70. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult cargo. Zgłębił historię przymusowych przesiedleń przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego, podjął również próbę przeniknięcia do obozowisk nielegalnych poszukiwaczy złota - najgroźniejszej siły i największej "plagi" gujańskiego interioru.
"Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej" to brawurowa opowieść o świecie, którego nie znamy. Pięknym i trudnym zarazem. Świecie, w którym kolonialna przeszłość i neokolonialna teraźniejszość pozostają źródłem napięć.
Tomasz Owsiany - rocznik ’84, z wykształcenia romanista i tłumacz języka francuskiego. Publikował m.in. w miesięczniku "Poznaj Świat", "Tygodniku Powszechnym" oraz "Kontynentach". Autor książek "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie" i "Pod ciemną skórą Filipin", uhonorowanej w 2018 roku Nagrodą Magellana oraz nominowanej do Nagrody im. Beaty Pawlak. Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawę "Pod ciemną skórą Filipin", wyróżnioną także w kategorii Podróż. Jego ostatni projekt reporterski "Do wnętrza Gujany Francuskiej" otrzymał wyróżnienie na Kolosach (za rok 2018).
Wydawnictwo: Muza
Premiera: 12 listopada 2020 r.