Lwów. Portret utraconego miasta, Lutz C. Kleveman

Jeszcze 100 lat temu na lwowskich ulicach rozbrzmiewały polskie głosy. Dziś, w mieście kojarzącym się z ostoją polskości, jesteśmy tylko turystami.

Lwów. Portret utraconego miasta, Lutz C. Kleveman
Lwów. Portret utraconego miasta, Lutz C. Klevemanmateriały prasowe

Ta książka nie opowie o idealnym polskim mieście. To nie będzie sentymentalna wycieczka po wyidealizowanych lwowskich ulicach. To będzie podróż, podczas której poznamy prawdziwe oblicze miasta.  Wybitnych naukowców zachwycających cały świat. Uzdolnionych pisarzy i artystów. Dzielnych lekarzy ratujących życie polskich profesorów w czasie II wojny światowej.

Usłyszymy też o najczarniejszych momentach historii tego miasta. Bratobójczych walkach miedzy Polakami a Ukraińcami, w których ginęli młodzi polscy patrioci. O pogromach Żydów, którzy nie chcieli stanąć po żadnej ze stron.


To książka o mieście, które bezpowrotnie zniknęło. O ludziach, którzy je tworzyli i o wydarzeniach, których było świadkiem.  O tych, którzy stracili swoją małą ojczyznę. I tych, którzy zajęli ich miejsce. To historia, o której komuniści nie chcieli mówić, a którą Polacy powoli zapominają. Historia polskiego Lwowa, który musi odnaleźć się w nowej, ukraińskiej już, rzeczywistości.

"Był nad wyraz ciepły dzień jesienny 1990 roku, gdy mieszkańcy Lwowa postanowili zburzyć stojący przed gmachem Opery pomnik Włodzimierza Lenina. Nie mogli już dłużej znieść widoku tego symbolu sowieckiego panowania...."

Premiera: 24 kwietnia 2019 roku.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas