My, dzieci komunistów, Krystyna Naszkowska
Córka Bolesława Bieruta Aleksandra Jasińska, syn Anatola Fejgina, jednej z najważniejszych osób w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, oskarżonego o stosowanie tortur wobec więźniów, Agnieszka Holland, Aleksander Smolar, Ernest Skalski, Andrzej Titkow, Włodzimierz Grudziński – wszyscy rozmówcy autorki opowiadają o swoim dzieciństwie w rodzinach komunistycznego aparatu.
Krystyna Naszkowska postanowiła porozmawiać z dziećmi dawnych komunistów o ich rodzinach, o relacjach z rodzicami, o tym, co im przekazywali. Ale też zebrać opowieść o ich własnym życiu, pasjach, zaangażowaniu. W tych rozmowach obecne jest też pytanie, czy dziedzictwo rodziców ma dla nich znaczenie, czy się do niego poczuwają, czy czują odpowiedzialność za czyny swych rodziców. Nikt z rozmówców Naszkowskiej nie był partyjnym działaczem, ale większość nie była politycznie neutralna, należała do inteligencji zaangażowanej w polskie sprawy, aktywnej w polskim ruchu wolnościowym. Komunistyczna wiara nie była dziedziczona, i można się zastanawiać, dlaczego tak się stało. Odpowiedzi znajdujemy na łamach tej książki.
Andrzej Friszke (fragment wstępu)
- Niedawno byłam na promocji książki o córce Stalina. Autorka przedstawiła mnie jako córkę Bieruta. I siedzący obok mnie pan powiedział: - Ach, Bierut to był dla mnie kiedyś najbardziej znienawidzony człowiek. Odparłam, że bardzo się różnimy, bo dla mnie to był najbardziej ukochany człowiek.
Aleksandra Jasińska
O autorce:
Krystyna Naszkowska: publicystka i reporterka "Gazety Wyborczej" od pierwszego numeru. Związana z opozycją demokratyczną od połowy lat siedemdziesiątych. W czasach pierwszej "Solidarności" pracowała w Agencji Prasowej Solidarność (AS). Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z podziemnym "Tygodnikiem Mazowsze", który drukowano w jej podwarszawskim domu. Autorka książek: Jedz, co chcesz (2013), Polskie rody biznesowe (2014), Wygnani do raju. Szwedzki azyl (2017), Ani tu, ani tam. Marzec ’68 - powroty (2018).
Data premiery: 13 marzec 2019