Neurokomiks, Hana Roš, Matteo Farinella
W swoim "Neurokomiksie" autorzy prowadzą czytelnika przez zagadnienia związane z działaniem mózgu za pomocą efektownych i czytelnych ilustracji oraz graficznych metafor, które sprawiają, że skomplikowane procesy neurologiczne stają się zrozumiałe dla czytelników w każdym wieku.
Podróż przez ludzki mózg: neuronowe lasy, jaskinie pamięci i zamki podstępu. Podczas tej drogi spotkamy bestie jak z obrazów Boscha, gigantyczne ośmiornice, grające na gitarze morskie ślimaki oraz pionierów neurologii, jak choćby Iwan Pawłow, autor słynnego eksperymentu z psem.
Tą dziedziną nauki zajmują się na co dzień również autorzy "Neurokomiksu". Hana Roš ma stopień doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim, a Matteo Farinella - specjalizujący się w ilustracji na potrzeby publikacji naukowych - jest doktorem neurologii University College w Londynie. W swojej powieści graficznej Roš i Farinalla wyjaśniają, czym są percepcja i halucynacje, wspomnienia i emocje, czym różni się umysł od mózgu.
Przez wszystkie te zagadnienia prowadzą za pomocą efektownych i czytelnych ilustracji oraz graficznych metafor, które sprawiają, że skomplikowane procesy zachodzące w mózgu stają się zrozumiałe dla czytelników w każdym wieku.
O autorach:
Hana Roš doktorat z neurobiologii obroniła na uniwersytecie oksfordzkim w 2007 roku i od tamtej pory nieprzerwanie zajmuje się tą dziedziną. Dwa lata po ukończeniu nauki przeniosła się do Londynu, by na tamtejszym University College prowadzić badania na temat struktury i funkcji móżdżku oraz połączeń w korze nowej. Publikowała prace w takich pismach naukowych jak "Journal of Neuroscience" czy "Nature Neuroscience". Oprócz pracy naukowej zajmuje się popularyzowaniem nauki za pomocą filmów, wykładów, czy komiksu.
Matteo Farinella ukończył neurobiologię na University College w Londynie w 2013 roku. Od tamtej pory zdobytą na studiach wiedzę łączy z wielką pasją do rysowania, by tworzyć edukacyjne komiksy, ilustracje i animacje. Współpracuje z uniwersytetami i instytucjami edukacyjnymi na całym świecie, organizując zajęcia i warsztaty, podczas których pokazuje, jak prosta i przystępna może być nauka. Od 2016 roku prowadzi na Uniwersytecie Columbia badania na temat roli wizualnych narracji w przekazywaniu wiedzy naukowej. Do tej pory opublikował trzy książki: "Neurokomiks", "Cervellopoli" i "The Senses".
Neurokomiks, Hana Roš, Matteo Farinella. Tłumaczył: Jacek Konieczny. Premiera: 24 kwietnia 2019. Wydawnictwo Marginesy.