Pandemia. Dzieje zarazy, Bożena Stasiak

„Pandemia. Dzieje zarazy” Bożeny Stasiak to kompendium prezentujące w przystępny sposób stan aktualnej wiedzy medycznej o chorobach zakaźnych, jak też zarazy i plagi wywoływane przez bakterie i wirusy, które przez tysiąclecia dziesiątkowały ludzkość i zmieniały bieg historii.

Książka "Pandemia. Dzieje zarazy" jest dostępna w formie e-booka
Książka "Pandemia. Dzieje zarazy" jest dostępna w formie e-bookamateriały prasowe

Doświadczamy tego i dzisiaj, kiedy przetaczająca się przez świat pandemia koronawirusa zdeterminowała życie ludzi na całej planecie, budząc lęk nie tylko o nasze dziś, ale i o nasze jutro.

Po książkę "Pandemia. Dzieje zarazy" Bożeny Stasiak powinni sięgnąć wszyscy zagubieni w lawinie sensacyjnych doniesień i niewiarygodnych artykułów dostępnych w internecie.

Kompendium rozpoczyna się od rozdziału tłumaczącego, czym są, skąd się wzięły i jak działają wirusy i bakterie. Następnie autorka opowiada o zarazach i plagach w dziejach ludzkości, począwszy od starożytności aż po XXI stulecie, w tym dżumy, trądu, ospy, cholery, polio, AIDS, eboli czy "hiszpanki". Przedstawia stosowane wówczas metody leczenia, odwołując się do źródeł historycznych i opracowań naukowych, od świeżej krwi dziewic, przez lewatywy, po szczepionki.

Pokazuje także, że epidemie i pandemie sprzyjały pogromom grup społecznych i nacji, którym przypisywano winę za wybuch zarazy.

Ich konsekwencją były też nowe układy polityczne, nowe zasady funkcjonowania społeczeństwa, a także głębokie zmiany w życiu religijnym. Autorka pisze również o teoriach spiskowych, szukaniu kozłów ofiarnych, polowaniu na czarownice oraz kłamstwach i przemilczeniach decydentów.

Najbardziej interesującymi rozdziałami, biorąc pod uwagę rzeczywistość, w której się znajdujemy, są te poświęcone koronawirusom, w tym wirusowi SARS-CoV-2 odpowiedzialnemu za obecną pandemię.

Jest o SARS - CoV, MERS-CoV, COVID 19, nieprzewidywalnych mutacjach i innych zagrożeniach wymienianych w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, a także postępach prac naukowców na całym świecie.

Czy czeka nas apokalipsa? Czy drobnoustroje niszczące ludzkość przed wiekami zostały wytępione, czy tylko czekają na sprzyjające warunki, by ponownie zaatakować? Czy wirusy mogą wymknąć się z laboratoriów? Czy na przełomie 2020/21 roku możemy oczekiwać drugiej, jeszcze silniejszej pandemii COVID-19?

Premiera: 10 czerwiec 2020 roku.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas