Pięć polskich serii książek fantastycznych, które warto przeczytać!

Jeżeli jesteś miłośnikiem fantastyki, z pewnością znasz przynajmniej część z tych serii. A jeśli dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z tym gatunkiem, nasza lista może okazać się bardzo przydatna, by wybrać pierwsze lektury. Jakie serie polskich książek fantastycznych warto przeczytać?

Powieści fantasy często oferują czytelnikom tak bogatą historię
Powieści fantasy często oferują czytelnikom tak bogatą historię.

Fantastyka to literatura pełna kontrastów — z jednej strony skupia grono oddanych czytelników, z drugiej zmaga się z krzywdzącymi stereotypami i często jest uznawana za "gorszą" od innych gatunków. Zupełnie niesłusznie! Fantastyka ma nam do zaoferowania naprawdę wiele, a światowe sukcesy Wiedźmina sprawiły, że została okrzyknięta polskim towarem eksportowym! Może warto spojrzeć na nią przychylnym okiem i rozpocząć przygodę z nowymi światami i wyjątkowymi bohaterami?

Na naszej liście znajdziesz cykle powieści warte uwagi. Dlaczego skupiliśmy się akurat na seriach? Powieści fantasy często oferują czytelnikom tak bogatą historię, że trudno zamknąć ją w jednym tomie. Z tego powodu wiele fantastycznych historii ukazuje się w seriach. Ma to swój ogromny atut — możemy dłużej towarzyszyć ulubionym postaciom i obserwować świat przedstawiony przez autora. Warto to zrobić, dlatego jeśli jeszcze nie znasz któregoś z poniższych tytułów... szczerze zazdrościmy. Przed tobą wiele godzin fantastycznej (nomen omen) rozrywki.

1. Saga o Wiedźminie, Andrzej Sapkowski

Tytułowy Wiedźmin, Geralt z Rivii, jest płatnym zabójcą potworów. Łączy umiejętności doskonałego szermierza i wojownika z magią, co sprawia, że zwycięsko wychodzi z wielu trudnych potyczek. Jednak ludzie nie lubią takich jak on i wszędzie, gdzie się pojawi, Geralt spodziewa się raczej chłodnego przyjęcia. Choć stara się pozostawać neutralny, trudne wybory często prowadzą do zaskakujących sytuacji. Gry komputerowe (zwłaszcza najnowsza — Wiedźmin 3, Dziki Gon) oraz serial Netflixa rozsławiły tę historię na całym świecie i dziś Sagę o Wiedźminie stawia się na równi z dziełami takich pisarzy jak George R. R. Martin czy J. R. R. Tolkien. Seria książek o Wiedźminie dostępna na taniaksiazka.pl jest napisana świetnym językiem, a problemy Geralta okazują się... zaskakująco ludzkie.

2. Zastępy anielskie, Maja Lidia Kossakowska

Znakomity cykl powieści, w którym głównymi bohaterami są anioły. Jednak daleko im do przedstawień, jakie znamy z obrazów i powszechnego przekonania o tych istotach! W opisie książki czytamy, że "anioły są niepokojąco ludzkie. Palą, piją, piorą się po pyskach, bywają w burdelach, mają niewyparzone gęby i cierpią na samotność". Dlatego gdy najwyżsi archaniołowie odkrywają, że Jasność nie zasiada już na swoim Białym Tronie, postanawiają zachować to w tajemnicy. Sami zarządzają opuszczonym Królestwem i Ziemią, ulubioną planetą Boga. Zawiązują spisek z Piekłem, by sekret nie wyszedł na jaw. Tymczasem nadciąga wojna...

Książki Mai Lidii Kossakowskiej wyróżnia poetycki język, mnogość postaci i niezwykle oryginalny świat przedstawiony. Autorka pełnymi garściami czerpie z tradycji chrześcijańskiej oraz mitologii, tworząc wyjątkowy, obrazoburczy wizerunek aniołów, który ma w sobie coś niezwykle intrygującego.

3. Opowieści z meekhańskiego pogranicza, Robert M. Wegner

To cykl o wojnach bogów i wojnach ludzi. Miecz i topór bronią najważniejszych wartości — honoru i dumy. Opowieści z meekhańskiego pogranicza to krwawa historia żołnierzy strzegących granic i — z drugiej strony — zamaskowanego wojownika. Wielowątkowa fabuła obiecuje wyjątkową opowieść, która pozostanie z czytelnikiem na długo. Tę historię po prostu trzeba poznać. Została uznana za najlepszą polską książkę w plebiscycie Fantastyka 2009, a autor otrzymał wiele nagród za opowiadania osadzone w świecie przedstawionym w cyklu.

4. Saga o Oku Jelenia, Andrzej Pilipiuk

Czytelnik obserwuje przygody dwóch bohaterów ze współczesności — Marka i Staszka — oraz Heleny, która żyła XIX wieku. Cała trójka zostaje przeniesiona do XVI-wiecznej Norwegii. Tam mają znaleźć artefakt, Oko Jelenia, które okazuje się cennym przedmiotem, znajdującym się w rękach Hanzy. Bohaterowie próbują wypełnić zadanie, a równocześnie przetrwać w średniowiecznej rzeczywistości. Saga autorstwa Andrzeja Pilipiuka to lekka lektura, która obiecuje znakomitą rozrywkę od pierwszej do ostatniej strony. Pisarz jest doskonale znany polskim miłośnikom fantastyki, a jego cykl o Oku Jelenia wyróżnia się wartką akcją i oryginalnym wykorzystaniem faktów, które znamy z historii.

5. Wilcza Dolina, Marta Krajewska

Czy mała wioska, zagubiona gdzieś pomiędzy górskimi szczytami, może stać się świadkiem niezwykłych wydarzeń? Jeszcze jak! Marta Krajewska tworzy oryginalną historię, w której poznamy całą plejadę słowiańskich postaci. Nad bezpieczeństwem mieszkańców Wilczej Doliny czuwa zielarka Venda. Gdy do wioski wraca Wilkar DaWern, młoda zielarka przypadkowo staje się świadkiem wypełniania starożytnej przepowiedni. Przedchrześcijański świat przedstawiony przez autorkę fascynuje, pociąga i zaskakuje świeżym spojrzeniem na słowiańską mitologię.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas