Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość, Ewa K. Czaczkowska

Kardynał Stefan Wyszyński to postać wielowymiarowa. Był wybitnym przywódcą duchowym, mężem stanu i autorytetem moralnym. Warto jednak spojrzeć na życie i dzieło Prymasa, jak pisze autorka, od innej strony - z punktu widzenia człowieka wewnętrznego, któremu przyszło pełnić te ważne zewnętrzne funkcje i role.

Okładka książki "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość"
Okładka książki "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość"materiały prasowe

Ewa K. Czaczkowska pokazuje nieznane oblicze Prymasa. Tworzy portret człowieka prawdziwego - pełnego pasji, męstwa i miłości, konsekwentnie realizującego swoją życiową misję.

Opowiada o przyjaźni i przebaczeniu, relacjach Prymasa z Karolem Wojtyłą, o najważniejszych kobietach w jego życiu. Opisuje cuda, które dokonały się za jego wstawiennictwem.

Książka zawiera również rozmowę z o. Zdzisławem Kijasem, relatorem w procesie beatyfikacyjnym kardynała Wyszyńskiego.

- O prymasie Wyszyńskim można pisać i mówić na wiele sposobów. O tym, że był wybitnym przywódcą duchowym, mężem stanu i autorytetem moralnym. Można podkreślać jego zasługi dla Kościoła i Polski. Analizować, jak w niezwykle trudnych czasach pomógł Polakom zachować wiarę, pokonać komunę i odzyskać wolność.

- Dzieło życia prymasa jest przeogromne, o czym przekonałam się, pisząc jego biografię. Obfituje ono w wydarzenia znaczące dla Polski wydarzenia, na których część sam miał wpływ, oraz w tysiące stronic spisanych homilii i przemówień będących dla nas źródłem wiedzy o jego nauczaniu. Jednak na życie i dzieło Prymasa można też spróbować spojrzeć od innej strony - z punktu widzenia "człowieka wewnętrznego", któremu przyszło wypełniać ważne zewnętrzne funkcje i zadania. W sposobie ich pełnienia wyrażało się prawdziwe "ja" Stefana Wyszyńskiego. Jego człowieczeństwo ukształtowane przez wiarę.

Ewa K. Czaczkowska



Premiera: 6 maja 2020 roku.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas