Sansara, nirwana i natura Buddy, Jego Świątobliwość XIV Dalajlama, Bhikszuni Tubten Cziedryn

Tradycyjne nauki buddyjskie są zaskakująco aktualne w naszym nowoczesnym świecie. Także dziś potrzebujemy jasnej ścieżki, by zrobić właściwy użytek ze swojego życia. Ludzki umysł, choć jest podstawą do określania własnego "ja", wciąż pozostaje dla nas zagadką. Może być spokojny lub wzburzony, przyczyniać się do braku poczucia szczęścia i zadowolenia, ale też prowadzić do niezwykłej błogości i spełnienia w stanie nirwany. To, co możemy zrobić, to starać się zdobyć mądrość i zapewnić sobie sprzyjające warunki do praktyki duchowej.

Sansara, nirwana i natura Buddy, Jego Świątobliwość XIV Dalajlama, Bhikszuni Tubten Cziedryn
Sansara, nirwana i natura Buddy, Jego Świątobliwość XIV Dalajlama, Bhikszuni Tubten CziedrynINTERIA.PL/materiały prasowe

Ta książka stanowi trzecią część znakomitego cyklu poświęconego podążaniu buddyjską ścieżką. Mówi o kluczowych założeniach buddyzmu: o niezadowoleniu, które płynie z cyklicznej egzystencji, sansary, o wyzwalaniu się z niej i o umyśle. Podpowiada, jak rozwijać cechy sprzyjające przebudzeniu, i wyjaśnia, jak tkwiąca w każdym z nas natura Buddy prowadzi do wyzwolenia. Niewiedza, która powoduje, że pozostajemy w kole sansary, jest mylnym stanem umysłu. Można się jej pozbyć dzięki mądrości. W tej książce pokazano, jak pewność siebie i szczere wysiłki związane z podążaniem właściwą ścieżką, oczyszczaniem swojej natury Buddy i rozwijaniem przymiotów towarzyszących przebudzeniu wiodą do uwolnienia i błogości nirwany.

Wybrane zagadnienia:

  • czym jest jaźń
  • Cztery Szlachetne Prawdy i ich szesnaście cech
  • uwolnienie od cyklicznej egzystencji
  • potencjał umysłu i odnalezienie prawdziwej wolności
  • rozważania o naturze Buddy

Praktykuj dharmę. Ćwicz sześć doskonałości!

Autorzy:

Jego Świątobliwość XIV Dalajlama jest duchowym przywódcą Tybetańczyków i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Promuje pokój, współczucie i jest zwolennikiem zgody pomiędzy ruchami religijnymi. Wyświęcony w dzieciństwie na buddyjskiego mnicha, uzyskał w 1959 roku tytuł gesze (odpowiednik zachodniego doktoratu) w zakresie filozofii buddyjskiej. Słynie z erudycji, otwartości i skromności. Od 1959 roku przebywa na emigracji w Indiach.Poznawaj dharmę. Praktykuj mądrość i współczucie

Bhikszuni Tubten Cziedryn jest naukowcem, a od 1977 roku buddyjską mniszką. Dorastała w Los Angeles. Po wielu latach zgłębiania i nauczania buddyzmu założyła w stanie Waszyngton opactwo Sravasti, którego jest przełożoną. Autorka kilku bestsellerów.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 26: Anna CieślakINTERIA.PL
INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas