Reklama

Siła wewnętrznej wolności, Ulrich Schnabel

Jak zachować pogodę ducha, kiedy z każdej strony napływają do nas informacje o kolejnych konfliktach, kryzysach oraz katastrofach? Skąd brać siłę do działania, kiedy czujemy się bezradni? Ulrich Schnabel - autor bestsellerowej "Sztuki leniuchowania" - przedstawia książkę, w której pokazuje, że nie motywacja a racjonalność jest rozwiązaniem współczesnych problemów.

Jak zareagowalibyście na informację, że jesteście śmiertelnie chorzy? Z reguły reakcją na taką wiadomość jest niedowierzanie, wściekłość lub depresja. Ale nie u wszystkich.

Kiedy 21-letni Stephen Hawking dowiedział się, że choruje na stwardnienie zanikowe boczne - chorobę, której postęp powoduje paraliż ciała, a w efekcie śmierć - nie załamał się. Nie wiedział, czy zdąży dokończyć pisany właśnie doktorat, nie mówiąc już o jakichkolwiek planach na przyszłość. Ale nie poddał się i zwyciężył: dożył 78 lat, został ojcem, dziadkiem, a także światowej sławy naukowcem. W zaakceptowaniu tej sytuacji nie pomogła mu wiara w Boga. Hawknig był osobą na wskroś racjonalną. Wierzył, ale tylko w naukę. Nie miał nadzwyczajnej woli czy siły psychicznej. A jednak zwyciężył. Dlaczego? W jaki sposób?

Reklama

Na to pytanie stara się właśnie odpowiedzieć książka "Siła wewnętrznej wolności".  Nie jest lekturą o naiwnej nadziei, że wszystko jakoś się ułoży. Nie jest to również poradnik "pozytywnego myślenia". Schnabel opisuje "nadzieję racjonalną" opartą na rzeczowej ocenie sytuacji. Nie chodzi w niej o to, aby na wszystko patrzeć przez różowe okulary, ale aby mieć świadomość powagi sytuacji a mimo to z zaufaniem patrzeć w przyszłość. Pyta psychologów, socjologów, polityków i filozofów o przepis na to, aby nawet w pozornie beznadziejnych sytuacjach nie tracić wiary, że będzie lepiej.

Ulrich Schnabel - pochodzący z Niemiec dziennikarz pracujący dla działu naukowego tygodnika "Die Zeit". Studiował fizykę i dziennikarstwo. Sześć miesięcy spędził w Indiach w ramach stypendium Towarzystwa Carla Duisberga badając organizacje pomocy rozwojowej. Dzięki stypendium z Agencji Informacji Stanów Zjednoczonych w 1996 roku odwiedził najważniejsze amerykańskie laboratoria neurologiczne. Jego zainteresowania obejmują zarówno nauki ścisłe jak humanistyczne. W swoich pracach porusza temat fizyki, neurologii, świadomości oraz religii

Wydawnictwo: Muza

Premiera: 20 maja 2020 r.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy