Słuchajcie dziewczyny, Katja Klegel

Autorka z poczuciem humoru, dystansem do siebie i niezwykłą szczerością opowiada, czym jest dla niej bycie kobietą we współczesnym świecie. Komiks stał się w Niemczech bestsellerem, a Katję Klengel okrzyknięto głosem pokolenia.

Słuchajcie dziewczyny, Katja Klegel
Słuchajcie dziewczyny, Katja KlegelINTERIA.PL/materiały prasowe

Dlaczego bardziej boimy się słowa "srom" niż  słowa "Sauron"?

Czy naprawdę musimy wstydzić się owłosienia na ciele?

Dlaczego w szkole czytamy głównie autorów, a nie autorki?

 I dlaczego zabawki i zabawy dzieci tkwią głęboko w płciowych stereotypach z lat 50-tych.

W autobiograficznym komiksie "Słuchajcie dziewczyny" Katja Klengel zadaje te wszystkie pytania i próbuje na nie opowiedzieć odnosząc się do wydarzeń z jej życia. Ale też szeroko rozumianej współczesnej popkultury - książek, filmów, czy komiksów, które coraz częściej, ale cały czas za rzadko próbują walczyć ze stereotypami dotyczącymi płci.

O autorce:

Katja Klengel, ur. 1988 w Jenie. Po maturze rozpoczęła studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Szybko jednak zamieniła klasyczne malarstwo na komiksy, które fascynowały ją już od dziecka. Z biegiem czasu wyrobiła sobie własny styl, w którym łączyła inspiracje mangą "Czarodziejka z Księżyca" autorstwa Naoko Takeuchi z estetyką amerykańskich niezależnych komiksów.

Podczas studiów opublikowała kontynuację komiksu "Als ich so alt war" ("Kiedy byłem w twoim wieku") we "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W tym samym czasie na blogu Blattonisch zaczęła pisać autobiograficzny pamiętnik komiksowy, który prowadzi do dziś. W roku 2014 przeprowadziła się do Berlina i skończyła drugie studia, ze scenopisarstwa, na Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji. Za projekt serialu fantasy "Vesta" otrzymała w 2018 roku nagrodę Mitteldeutsche Medienförderung.

Obecnie Katja pracuje nad "Vestą", innymi konceptami serialowymi oraz angażuje się jako współorganizatorka Reading Panels, publicznych czytań komiksów

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas