Szybki szmal, Ryszard Ćwirlej

Precyzyjnie skonstruowana intryga kryminalna, wielowątkowe śledztwo oraz akcja ani na moment niezwalniająca tempa. Za to czytelnicy kochają książki Ryszarda Ćwirleja. "Szybki szmal" to kolejny tom przygód młodej i ambitnej funkcjonariuszki policji, która doskonale radzi sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Szybki szmal, Ryszard Ćwirlej
Szybki szmal, Ryszard Ćwirlej INTERIA.PL/materiały prasowe

Poznański pisarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru 2018 oraz Nagrody "Złoty Pocisk" 2019, ponownie udowadnia, że w tworzeniu wciągających kryminałów nie ma sobie równych. Premiera powieści "Szybki szmal" już 21 października.

Wronki, 1984 rok. Pewnej grudniowej nocy w miejscowym domu dziecka wybucha pożar, w którym ginie ośmioro dzieci i dyrektor sierocińca. Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn tragedii zostaje powierzone lokalnej milicji. Sprawująca nadzór nad dochodzeniem Komenda Wojewódzka z Poznania na miejsce zdarzenia wysyła dwóch najlepszych funkcjonariuszy: porucznika Mirosława Brodziaka oraz chorążego Teofila Olkiewicza. Błyskawicznie przeprowadzone śledztwo wykazuje, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Szamotuły, 2019 rok. Po ukończeniu studiów w Szczytnie podkomisarz Aneta Nowak wraca na stare śmieci do komendy policji w Szamotułach. Od razu zostaje przydzielona do zespołu dochodzeniowo-śledczego pracującego nad rozwiązaniem zagadki śmierci starszego mężczyzny, którego znaleziono powieszonego we własnym mieszkaniu. I chociaż pobieżne oględziny miejsca zdarzenia zdają się wskazywać, że to było samobójstwo, to ekspertyzy policyjnych techników nie wykluczają udziału osób trzecich.

W tym samym czasie współpracujące z niemiecką policją poznańskie CBŚP dowiaduje się o planowanym transporcie ogromnego ładunku narkotyków, który z Berlina ma trafić prosto do wybudowanego niedawno w zapuszczonym gospodarstwie niedaleko Szamotuł nowoczesnego magazynu.

Co łączy te trzy na pozór niezwiązane ze sobą sprawy? Śledztwo dotyczące pierwszej z nich dawno zostało zamknięte, druga wygląda na rutynowe dochodzenie, a trzecią zdają się kontrolować służby specjalne. Czy to możliwe, by wydarzenia sprzed trzydziestu pięciu lat miały jakiś związek z aktualnie prowadzonym śledztwem? Dociekliwa i nieustraszona podkomisarz Aneta Nowak za wszelką cenę zamierza odkryć prawdę. I zrobi to, nawet jeśli będzie musiała nagiąć obowiązujące przepisy.

"Szybki szmal" to kolejny mocny tytuł w dorobku jednego z najbardziej cenionych polskich autorów kryminałów. W najnowszej powieści Ryszard Ćwirlej niezwykle umiejętnie łączy ze sobą dwa pozornie odległe światy: okres PRL-u oraz współczesność. Główny wątek książki rozgrywa się w 2019 roku, ale część akcji przenosi się do roku 1984. W "Szybkim szmalu" pojawiają się postaci doskonale znane z poprzednich książek autora. Fani twórczości poznańskiego pisarza będą więc zachwyceni, że w jednej powieści mogą śledzić losy ulubionych bohaterów: starego wygi Teofila Olkiewicza oraz młodej funkcjonariuszki policji, podkomisarz Anety Nowak z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

Ryszard Ćwirlej - pisarz, dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca nowego gatunku literackiego: kryminału neomilicyjnego. Jego powieść "Błyskawiczna wypłata" otrzymała nagrodę dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej na Festiwalu Kryminalna Piła w 2015 roku. W Wydawnictwie Muza ukazało się dotychczas dziesięć tytułów - w roku 2020 "Jedyne wyjście", w roku 2019 "Ostra jazda" oraz "Trzynasty dzień tygodnia", w roku 2018 "Śmiertelnie poważna sprawa" i "Masz to jak w banku", w roku 2017 "Milczenie jest srebrem", "Mocne uderzenie" oraz "Ręczna robota", a w roku 2016 książka "Śliski interes", uhonorowana na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2017 prestiżową Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru. W 2018 roku Ryszard Ćwirlej został podwójnym laureatem: Nagrody Wielkiego Kalibru i Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników. W 2020 roku autor otrzymał nagrodę "Złoty Pocisk 2019" dla najlepszego polskiego kryminału za powieść "Ostra jazda".

Data premiery: 21.10.2020

Cena: 39,90 zł

Wydawnictwo Muza

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas