Tamara Łempicka,Virginie Greiner

Komiks o Tamarze Łempickiej - polskiej malarce, skandalistce, ikonie epoki jazzu.

Tamara Łempicka,Virginie Greiner
Tamara Łempicka,Virginie GreinerINTERIA.PL/materiały prasowe

Paryż, lata 20. XX wieku. Malarka Tamara Łempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest jedną z gwiazd paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona i otwarcie biseksualna artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, klientów, modelek lub jednorazowych romansów.

Intensywne nocne życie często kończy się kłótniami z mężem Tadeuszem, który zarzuca Tamarze, że zaniedbuje ich córką Kizette. Ale Tamara zawsze robi to, na co ma ochotę, szczególnie, że to właśnie z pieniędzy zarabianych przez nią na obrazach utrzymuje się cała rodzina. Takie są wyzwolone kobiety!

Komiks "Tamara Łempicka" autorstwa Virginii Greiner i Daphne Collignon to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety. Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu Art Deco.

O autorach:

Virginie Greiner urodziła się w 1969 roku. Studiowała prawo autorskie, ale zamiast robić karierę prawniczki wybrała pracę w księgarni i pisanie recenzji komiksów do magazynu "BoDoï". Zanim zaczęła pisać scenariusze opublikowała powieść fantasy "Fées, Sorcières et Diablesses" (w wolnym tłumaczeniu "Wróżki, czarownice i diabły"). W komiksie zadebiutowała dwoma opowieściami o Arturze Conanie Doyle’u, autorze detektywistycznych historii o Sherlocku Holmesie. Zaniepokojona wszechobecnością w kulturze wyidealizowanego kobiecego ciała doprowadziła do powstania książki poświęconej męskiej nagości. W albumie "En Mâles de nus" erotyczno-impresyjnym tekstom jej autorstwa towarzyszą ilustracje 50 artystów zaproszonych przez Virginie do udziału w przedsięwzięciu. Znaleźli się wśród nich tacy twórcy, jak Enki Bilal, Emmanuel Lepage czy Annie Goetzinger.

Daphné Collignon urodziła się w 1977 roku w Lyonie. Uczyła się na uczelniach w swoim rodzinnym mieście, Angoulême, USA by w końcu uzyskać dyplom na wydziale grafiki. Dzisiaj mieszka w Essaouirze w Maroko. Początkowo zajmowała się głównie ilustracją, ale ostatnie kilka lat upłynęło jej na pracach nad komiksami oraz prowadzeniu zajęć na akademii w Marakeszu. Nad albumami pracuje wspólnie ze scenarzystami, ale ma też na koncie solowe projekty. Najbardziej fascynują ją opowieści, w których dochodzi do spotkań różnych kultur i światów. W wolnych chwilach maluje obrazy i planuje kolejne podróże.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas