Testamenty, Margaret Atwood

Najgłośniejsza powieść ubiegłego roku już w Polsce! Margaret Atwood po ponad 30 latach wraca do swojej najsłynniejszej powieści Opowieść podręcznej. I to w jakim stylu! Za książkę Testamenty, czyli ciąg dalszy Opowieści..., pisarka zdobyła Nagrodę Bookera za rok 2019.

Testamenty, Margaret Atwood
Testamenty, Margaret Atwoodmateriały prasowe

Dzięki nowej książce kanadyjskiej pisarki dowiemy się więcej o Republice Gileadu - powstałej na terenach dawnych Stanów Zjednoczonych fundamentalistycznej dyktaturze, w której rola kobiety ogranicza się niemal wyłącznie do prokreacji. Atwood w ten sposób spełniła życzenie czytelników, którzy po Opowieści Podręcznej pytali ją, jak mogło dojść do powstania takiego świata, a także czy dyktatura Gileadu dobiegnie końca.

Margaret Atwood zainspirował też aktualny klimat polityczny. - Zawsze mówiłam "nie", gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ponownie to przemyślałam - powiedziała Atwood w dniu premiery. Nie tylko jej niektóre wypowiedzi współczesnych przywódców skojarzyły się ze światem podręcznych. W dniu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta sprzedaż Opowieści Podręcznej podskoczyła o 200 procent. Rekordy popularności bił też serial na podstawie powieści, z Elizabeth Moss w roli głównej.

Testamenty powstały więc z inspiracji czytelników i z obserwacji współczesnego świata. O czym tym razem opowiada pisarka? Od wydarzeń przedstawionych w Opowieści podręcznej minęło piętnaście lat. Sytuacja Republiki jest nie do pozazdroszczenia. Brakuje jedzenia, katastrofa ekologiczna sprawiła, że jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów są cytryny. Na świat przychodzą zdeformowane, słabe dzieci, rzadko kiedy udaje im się przeżyć. Umierają też podręczne, czyli niewolnice, których zadaniem jest rodzić. Opowiadają nam o tym trzy postaci: Ciotka Lydia, wysoko postawiona funkcjonariuszka Gileadu, surowa i okrutna, szczególnie wobec innych kobiet; Agnes, młoda dziewczyna przygotowywana w Gileadzie do zaaranżowanego małżeństwa; oraz Daisy, nastolatka mieszkająca w Kanadzie, obserwująca sytuację w Gileadzie z dystansu.

W jaki sposób ścieżki tych trzech kobiet się przetną? Jaki los spotka Gilead? I co stało się z Fredą, bohaterką Opowieści podręcznej? Czy udało jej się uciec z Gileadu?

Testamenty, Margaret Atwood. Przekład: Paweł Lipszyc. Premiera: 26 lutego 2020. Kontynuacja "Opowieści Podręcznej" Wydawnictwo: Wielka Litera

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas