Uważaj na te "sygnały" na randce. Jeśli marszczy brwi, to może być zły znak
Potarcie podbródka, zabawa włosami, niemal niezauważalny ruch skrzydełek nosa – niewerbalne sygnały zauważone podczas rozmowy mogą ukazać nam, czy nowo poznana osoba jest nami zainteresowana, lub czy współpracownik tak naprawdę za nami nie przepada. Valerie Villar, instagramerka z ponad 300 tys. obserwujących, wprowadza Internautów w tajniki odczytywania mowy ciała.
Spis treści:
"Szkoli" z mowy ciała. Internauci zachwyceni
Valerie Villar na swoim instagramowym koncie villarvalerie zyskała popularność dzięki filmikom, w których nie odzywa się ani słowem. Pokazuje w nich za to, jakie sygnały wysyła nam rozmówca za pomocą mimiki, subtelnych ruchów i sposobu patrzenia. Internauci pokochali jej sposób prezentacji za pomocą własnej ekspresji twarzy i chętnie dyskutują w komentarzach na temat różnych znaków wysyłanych im od partnerów i znajomych.
Najpopularniejsze rolki obejrzało już ponad 20 milionów internautów, bo temat mowy ciała wydaje im się bardzo pasjonujący. Komunikacja niewerbalna od dawna jest również obiektem fascynacji i badań naukowych. Na jej podstawie można stwierdzić, czy ktoś kłamie lub ma wobec nas nieczyste intencje. Ale jeśli zwrócimy uwagę na więcej aspektów związanych z bezgłośnymi komunikatami, będziemy mogli nawet przekonać się, czy nasza randka idzie w dobrym kierunku, lub popracować nad własną mimiką, by nie zdradzać nikomu swoich lęków i niepewności.
Jak wyczytać z twarzy, że ktoś nas nie lubi?
W kilku rolkach Amerykanka pokazuje przykłady ruchów mięśni twarzy wskazujące na to, że nasz rozmówca wcale za nami nie przepada. Niemal niezauważalne, trwające ułamek sekundy zaciśnięcia szczęki, niepełne odwrócenie twarzy w naszą stronę czy zaciskanie warg to dopiero początek z listy sygnałów ostrzegawczych.
Zwróć uwagę na:
- podwinięcie jednej strony górnej wargi do góry,
- wysunięcie dolnej szczęki do przodu,
- zamknięcie oczu i potarcie nasady nosa, gdy coś zasugerujesz,
- udawanie, że cię nie widzą, gdy przechodzisz,
- uniesienie brwi razem z opuszczeniem w dół kącików ust.
Po czym poznać, że ktoś jest nami zainteresowany?
Wśród setek opublikowanych materiałów zdecydowanie najczęściej powtarza się temat niewerbalnego okazywania zainteresowania na przykład podczas randki z nowopoznaną osobą. To rzadkie zjawisko, by podczas pierwszych spotkań, w trakcie których dopiero się poznajemy, usłyszeć wprost deklaracje lub jednoznaczne "podobasz mi się". Nikt nie chce przecież być uznany za Szybkiego Billa i tym samym spłoszyć potencjalnego partnera. Na szczęście z pomocą przychodzi mowa ciała.
Możesz założyć, że wpadłaś mu w oko, gdy on:
- nieregularnie i często mruga,
- "wachluje się" kołnierzykiem koszuli lub bluzki,
- często przeczesuje włosy palcami,
- podczas rozmowy patrzy na twoje usta,
- pochyla się w twoją stronę,
- ma zaróżowione policzki,
- podpiera czoło dłonią i zagląda zza niej na ciebie,
- unosi brwi, gdy cię widzi,
- pociera podbródek.
Kłamstwo wypisane na twarzy
Równie dużym zainteresowaniem cieszy się nauka rozpoznawania kłamstwa na podstawie niewerbalnych komunikatów. Nie każdy jest na nie wyczulony, a mogą okazać się kluczem do rozpoznania, czy osoba, którą zdawałoby się, znamy, jest wobec nas uczciwa. Valerie w swoich filmikach prezentuje mikroekspresje towarzyszące wypowiadaniu nieprawdy, a wiele z nich może być bardzo zaskakujące. Na co zwraca uwagę?
Wzmóż czujność, gdy rozmówca:
- zaczyna ziewać lub kaszleć, choć wydaje się, że nie musi,
- dotyka nosa podczas mówienia kłamstwa,
- przygryza dolną wargę,
- wędruje palcem w okolicach ust,
- wydyma dolną wargę,
- mruży oczy i marszczy brwi.
Dzięki tym wskazówkom skutecznie rozpoznamy intencje osoby, z którą wchodzimy w jakąkolwiek interakcję, by móc odpowiednio na nią odpowiedzieć nie czekając na bezpośrednią konfrontację, lub właśnie na podstawie odczytanego języka ciała w końcu rozmówić się z kimś, co do kogo wcześniej nie miało się całkowitej pewności.