Doprawiasz nią potrawy. Doskonale rozwiąże nieprzyjemny problem z wilgocią
Jesienią i zimą na szybkach okien często możemy zauważyć charakterystyczną parę i skraplającą się wodę. Takie zjawisko nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może również zwiększać ryzyko powstawania pleśni przy oknie. Jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem?
Dlaczego okna w mieszkaniu są zaparowane i wilgotne?
Zaparowane okna w domu i pojawiająca się na ich powierzchni woda, to charakterystyczny widok w okresie jesienno-zimowym, a rozpoczęcie sezonu grzewczego może dodatkowo spotęgować to zjawisko. Do parowania szyb w oknach dochodzi na skutek zbyt dużej wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Z kolei z wysokim poziomem wilgotności możemy mieć do czynienia z uwagi na różnice temperatur - na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczenia.
Poziom wilgotności w mieszkaniu może wzrastać podczas wykonywania codziennych, rutynowych czynności - gotowania, kąpieli, prasowania czy suszenia prania. Powstała w mieszkaniu wilgoć nie ma drogi ujścia, zwłaszcza przy zamkniętych i szczennych oknach, dlatego osadza się na najchłodniejszych powierzchniach w pomieszczeniu, a zatem przede wszystkim na szybach naszych okien.
Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań niwelujących zaparowane i wilgotne okna, zwróćmy uwagę na istotny aspekt, jakim jest poziom wilgotności w mieszkaniu. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 40 do 60 proc. Jednak te wartości mogą się różnić w zależności od panującej w pomieszczeniu temperatury.
Jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosi 19-20 st. C, wówczas poziom wilgoci powinien oscylować wokół 55-60 proc. w przypadku temperatury 21-22 st. C - ok. 40-45 proc.
Drugim czynnikiem mogącym mieć wpływ na osadzanie się wilgoci na oknach, jest stan techniczny wentylacji w mieszkaniu, dlatego warto przyjrzeć się, czy działa ona popranie. Chcąc zminimalizować ryzyko pojawiania się wilgoci na oknach, pamiętajmy także o regularnym wietrzeniu mieszkania w okresie jesienno-zimowym.
Czytaj także: Nietypowe zastosowania saszetek z żelem krzemionkowym
Jak pozbyć się wilgoci z okien?
Problem zaparowanych okien w mieszkaniu i pojawiającej się na szybach wody z powodzeniem możemy rozwiązać przy pomocy naturalnych składników, które prawdopodobnie znajdują się na wyposażeniu większości gospodarstw. Mowa o artykułach, które charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami pochłaniającymi wilgoć.
W takiej sytuacji warto sięgnąć po ryż. Wystarczy wsypać go do niewielkiego naczynia i położyć przy oknie. Ryż bardzo dobrze radzi sobie ze wchłanianiem wilgoci, dzięki czemu zniwelujemy proces skraplania się pary wodnej.
Skutecznym rozwiązaniem jest również zastosowanie sody oczyszczonej. Umieszczoną w pojemniku sodę należy przykryć kawałkiem gazy i położyć na parapecie przy oknie. Wilgoć z okna zostanie także wchłonięta przez saszetki wypełnione specjalnym granulatem, które często umieszczane są w pudełkach z butami. Takimi właściwościami charakteryzuje się jeszcze świeży żwirek do kocich kuwet.
Mniej znanym, ale równie skutecznym sposobem na pozbycie się wilgoci z okien jest użycie soli. Zwykłą sól kuchenną wsypujemy do miseczki i stawiamy przy oknie. Sól bardzo dobrze pochłania wilgoć z powietrza, dzięki czemu nasze okna nie będą już zaparowane i mokre.
Warto wiedzieć: Rośliny, które pochłoną wilgoć w domu