Wirusolodzy, Mira Suchodolska
Przed wybuchem pandemii ich praca nie budziła powszechnego zainteresowania. SARS-COV-2 wszystko zmienił. Cały świat z zapartym tchem czeka na lek i szczepionkę przeciwko COVID-19. Bez wysiłku wirusologów ani szczepionki, ani leku nie będzie.
Ale właściwie na czym polega ich praca? Co oglądają pod mikroskopami? Gdzie przechowywane są najgroźniejsze patogeny? Dlaczego jeden wirus staje się niebezpieczny, a inny żyje z nami w przyjaźni? Które epidemie zmieniły historię świata? Czy w koronawirusie, który teraz szaleje, jest coś szczególnego? W jaki sposób powstaje szczepionka i dlaczego to tak długo trwa?
Na te i setki innych pytań odpowiadają wybitni polscy wirusolodzy.
- Wirus zakrada się do komórki i szepce jej: "Uspokój się, mnie tu w ogóle nie ma". On jest bardzo dobry w wyciszaniu systemów obronnych. W pewien sposób hipnotyzuje komórkę, a kiedy wprowadzi ją w trans, wydaje jej polecenie: "Słuchaj, teraz potrzebuję zbudować tutaj fabrykę, w której będą produkowane nowe wirusy".
Mira Suchodolska: reportażystka i redaktorka. Pracowała w Polskim Radiu, tygodniku "Tak i Nie", "Trybunie Śląskiej", "Super Expressie", "Newsweeku", "Polsce the Times". Obecnie w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Zwolenniczka zasady: dotknij, przeżyj, zrozum i dopiero wtedy opisz. W momencie wybuchu pandemii SARS-CoV-2 postanowiła zrozumieć wirusa.
Premiera: 16.09.2020