Wszyscy mamy źle w głowach. Nic z tego nie zrozumiecie, Martyna Pawłowska - Dymek
Uczniowie drugiej klasy jednego z krakowskich liceów wracają do szkoły po wakacjach. Choć znają się już od roku, nie stanowią zgranej grupy. To się zmienia, gdy do klasy dołącza nowa uczennica Kaśka, która z łatwością nawiązuje znajomości. Mimo to nikt, nawet jej najlepsza przyjaciółka, nie wie, dlaczego Kaśka zmieniła szkołę. Jaką tajemnicę skrywa ta sympatyczna dziewczyna?
Tymczasem w szkolnym światku muzycznym zawrzało: zwycięzca tegorocznego konkursu kapel zagra na wielkiej gali z okazji jubileuszu szkoły. Jakub jest zdeterminowany, żeby wygrać, zakłada więc zespół z Markiem i Filipem. Łączy ich wspólny cel, lecz czy wystarczy im czasu, by przygotować się do rywalizacji? Wzajemna nieufność, częste różnice zdań i wrogie nastawienie konkurencyjnych kapel nie uławiają zadania.
To opowieść o sekretach, które najbardziej bolą wtedy, gdy nie można się nimi z nikim podzielić, i o tym, że każdy potrzebuje przyjaciół, nawet jeśli wydaje mu się, że poradzi sobie sam.
"Nic z tego nie zrozumiecie" to pierwszy tom serii dla młodzieży zatytułowanej "Wszyscy mamy źle w głowach". Jej bohaterowie są uczniami drugiej klasy krakowskiego liceum i borykają się ze zmartwieniami typowymi dla okresu dojrzewania. Niektórzy spośród nich mają za sobą tragiczne doświadczenia. Poznajemy ich pasje, twórczość, marzenia, kompleksy, a z czasem tajemnice, również te bolesne. Seria porusza szerokie spektrum problemów, takich jak pierwsze miłości, popularność w grupie, samotność, relacje z rodzicami i rodzeństwem, konflikty z nauczycielami, a także przemoc rówieśnicza, samookaleczenia, molestowanie seksualne, ból po utracie najbliższych. Każdy z nastoletnich bohaterów zmaga się z czymś, o czym nie mówi nikomu. Pojawienie się nowej osoby, która okazuje im zainteresowanie, stopniowo pomaga im się otworzyć i nawiązać bliższe relacje z resztą klasy.
Fragment z recenzji autorstwa Joanny Krystyny Radosz:
"Dla kogo jest cykl "Wszyscy mamy źle w głowach"? Dla tych, którzy wkraczają w licealną dżunglę - ale i dla tych, którzy dawno ją opuścili, a teraz chcieliby znowu mieć naście lat, choć przez chwilę. To lektura dla nastolatków, która urzeknie także tych zupełnie dorosłych. W tym leży jej największa siła".