Reklama

​Zagubieni, Natasza Socha

Na moście rozciągniętym między brzegami Warty stoi dziewczyna, lat trzydzieści kilka, trudno powiedzieć czy ładna, bo twarz ma wykrzywioną jakimś dziwnym grymasem. Chwilę później już wiadomo dlaczego. Kilka metrów od niej stoi chłopak, chyba młodszy, ale nie to jest najważniejsze. Oboje bowiem postanowili zakończyć swoje życie, skacząc z mostu do wody... Tyle, że głupio jest popełniać samobójstwo w towarzystwie innej osoby.

W tym właśnie momencie każdy myśli, że zna jej zakończenie. Że Mati zakocha się w Sonii, a ona w nim. Że spłodzą potomka, kupią biały domek i może nawet psa. Że będą jedli świeże bułki na śniadanie, ona z dżemem truskawkowym, on wybierze pleśniowy ser. A na most wrócą tylko po to, by przyczepić do niego kłódkę zakochanych. Jednak wszystko może się jeszcze wydarzyć, bo to dopiero początek tej historii.

Kto skoczy pierwszy? Sonia i Mati - to oni przypadkowo spotkali się na moście w marcową noc - i teraz nie mają wyjścia, muszą nawiązać dialog, by ustalić, komu przypadnie palma pierwszeństwa. Ich ostrożny na początku kontakt przerodzi się w głęboki dialog, dzięki któremu przyjrzą się swoim doświadczeniom jak w lustrze i jeszcze raz rozważą motywy, jakie nimi kierowały, gdy tej nocy skierowali swoje kroki nad rzekę. Czy to przypadkowe spotkanie może odmienić ich losy?

Reklama

"Zagubieni" są pretekstem do przyjrzenia się przyczynom coraz powszechniejszej depresji i podjęcia rozważań nad sensem życia w czasach, w których szczęście wydaje się dostępne na wyciągnięcie ręki, a jednak nie każdemu udaje się je znaleźć. W świecie, w których dominuje kult sukcesu, okazuje się, że realizacja celów nie zawsze idzie w parze ze szczęściem i poczuciem spełnienia. Niemożność ich realizacji tym bardziej.

Natasza Socha po raz kolejny sięga po aktualny problem społeczny i, kreśląc sylwetki swoich bohaterów, z niezwykłą precyzją oddaje złożoność ludzkich charakterów, ich oczekiwania i lęki. Doświadczenia, które wpływają na nasze decyzje. Nawet te pozornie banalne. Słabości, do których nie przyznajemy się sami przed sobą. Schematy, wedle których postępujemy i przekonania, którym ulegamy, przez co świat wokół staje się obcy i szary, a życie traci sens. Są chwile, kiedy jeden człowiek, jeden gest wystarczą, by znów zobaczyć kolory.

W "Zagubionych" Mati reprezentuje człowieka sukcesu, młodego wilka, który zachłysnął się życiem na wysokich obrotach, aż poczuł, że nie wie kim jest i dokąd zmierza. Sonia wprost odwrotnie - żyje z dnia na dzień, robiąc rzeczy, które jej nie interesują, bez nadziei na zmianę. Z dnia na dzień czuje się słabsza i mniej wyraźna, jakby znikała.

Ta dwójka spotkała się w miejscu, w którym nie pozostało im nic innego, jak tylko stanąć wobec prawdy o sobie samych. A potem założyli się, że skoczy ten, kto ma ważniejszy powód. W tym momencie opowieść nabiera tempa i zaskakujących zwrotów akcji.

O autorce

Natasza Socha - dziennikarka, felietonistka, dziś przede wszystkich autorka bestsellerowych powieści. Pochodzi z Poznania, ale mieszka w małej miejscowości pod Akwizgranem, gdzie na pełen etat wychowuje syna i córkę, a na pół etatu pisze książki, które od lat podbijają serca czytelniczek. Bystra obserwatorka o niebanalnej osobowości i nieco sarkastycznym poczuciu humoru, którym zaraża swoje bohaterki.

Zagubieni, Natasza Socha. Wydawnictwo: Edipresse Książki. Premiery: 20 maja - ebook, 27 maja - audiobook, 3 czerwca - wydanie papierowe.

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy