Zła krew, John Carreyrou

Historia jednej z największych mistyfikacji w historii Doliny Krzemowej, gdy biotechnologiczny start-up o nazwie Theranos, wymyślony przez Elizabeth Holmes, miał zrewolucjonizować rynek badań krwi. Udało się przekonać inwestorów, ale technologia nie działała... O tym już inwestorzy nie wiedzieli.

Zła krew, John Carreyrou
Zła krew, John CarreyrouINTERIA.PL/materiały prasowe

Autor, dwukrotny laureat nagrody Pulitzera, przeprowadził wnikliwe śledztwo dziennikarskie, by dotrzeć do prawdy o Theranosie. Jedna z najlepszych książek 2018 roku według: NPR, "New York Times Book Review", "Inc.", "Time’a", "Wall Street Journal" i "Washington Post". Porywająca historia ogromnego oszustwa, opowieść o ambicji i nieposkromionej pysze.

Założycielka i prezeska Theranos, Elizabeth Holmes, była powszechnie uważana za Steve’a Jobsa w spódnicy. Rzuciła studia, a jej firma miała w 2014 roku zrewolucjonizować przemysł medyczny dzięki maszynie, która znacznie usprawniłaby badanie krwi. Inwestorzy oszaleli: podczas kampanii finansowania wyceniono Theranosa na kwotę 9 miliardów dolarów, a wartość udziałów samej Holmes wynosiła 4,7 miliarda. Był tylko jeden problem: technologia nie działała.

Założenie technologiczne, które leżało u jego podstaw - że najważniejsze informacje zdrowotne można wyczytać z jednej kropli krwi przy użyciu przenośnego urządzenia - okazało się kłamstwem.

Pełna historia zapierającego dech w piersiach rozkwitu i równie szokującego upadku wartego kilka miliardów dolarów start-upu w dziedzinie biotechnologii. Relacja autorstwa nagradzanego dziennikarza, który jako pierwszy dotarł do sedna tej historii i opowiedział ją do końca, mimo nacisków ze strony charyzmatycznej założycielki i gróźb jej prawników.

Prawa do ekranizacji kupił Netflix - w roli głównej wystąpi Jennifer Lawrence.

"Opowieść o jednym z największych oszustw w Dolinie Krzemowej to nie do końca klasyk o chęci dorobienia się kosztem innych. Poznając historie pracowników Theranosa, widzimy, że ambicje Elizabeth Holmes sięgały dalej: ona walczyła o rząd dusz i pozycję legendy świata tech. Theranos miał być firmą-sektą ze ślepo oddanymi pracownikami. Przeszkodziła w tym słabość samego produktu i mocne charaktery tworzących go ludzi - to ich relacje są najmocniejszym punktem tego thrillera, który wydarzył się naprawdę". - Karolina Wasielewska, girlsgonetech.pl, autorka książki reportażowej "Cyfrodziewczyny". 

O autorze:

John Carreyrou jest dwukrotnym laureatem nagrody Pulitzera oraz dziennikarzem śledczym "Wall Street Journala".  Jego dociekliwość i konsekwencja, z jaką opisał historię Theranosa, zostały docenione, kiedy autorowi przyznano nagrodę George’a Polka w kategorii dziennikarstwo ekonomiczne, nagrodę Geralda Loeba za Wybitne Dziennikarstwo Ekonomiczne i Finansowe w kategorii dziennikarstwo śledcze oraz nagrodę Barlett & Steele Silver Award  za dziennikarstwo śledcze w biznesie. Jego książka Zła krew otrzymała tytuł najlepszej książki biznesowej roku przyznawany przez "Financial Times" & McKinsey.

Przekład: Maria Jaszczurowska

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas