Czym jest rachunek oszczędnościowy?
Rachunek oszczędnościowy to oprocentowane konto przeznaczone do gromadzenia i pomnażania pieniędzy. Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym? Dla-czego warto je założyć? Jakich błędów unikać, wybierając „to jedyne”?
Konto oszczędnościowe to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Jak wynika z danych udostępnionych przez PRNews na koniec II kwartału 2019 roku ankietowane banki prowadziły w sumie 7 087 567 takich rachunków, więc jeśli go nie posiadasz - warto pomyśleć o jego założeniu - albo przyjrzeli się warunkom na posiadanym rachunku.
Rachunek oszczędnościowy — skuteczny sposób na bezpieczne oszczędzanie
Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek służący do gromadzenia i pomnażania kapitału. Użytkując taki rachunek, możesz zasilać go w dowolnych odstępach czasu, dowolnymi kwotami. Każda zgromadzona na koncie złotówka generuje zysk zależny od wysokości oprocentowania.
Konto oszczędnościowe — dla kogo?
Rachunek oszczędnościowy to produkt stworzony z myślą o osobach, które:
- rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem. Otwierając taki rachunek, wyrobią zdrowe nawyki finansowe;
- chcą mieć nieograniczony dostęp do oszczędności. Konto oszczędnościowe zapewnia stały dostęp do pieniędzy. Jeśli wypłacisz określoną część zgromadzonej kwoty, pozostałe środki wciąż będą dla ciebie pracować;
- szukają bezpiecznego zysku. Zgromadzone na koncie oszczędnościowym środki są w pełni bezpieczne. Jeśli pewny zysk jest dla ciebie priorytetem, założenie rachunku oszczędnościowego okaże się strzałem w dziesiątkę.
Na co zwrócić uwagę, wybierając konto oszczędnościowe?
Głównym (choć nie jedynym) kryterium wyboru rachunku oszczędnościowego powinno być oprocentowanie. W końcu im wyższe odsetki, tym wyższy zysk.
Ważne: czasem zdarza się, że banki podają atrakcyjną wysokość oprocentowania obowiązującą jedynie dla określonego salda lub konkretnego okresu. Wybierając konto, koniecznie zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zasad oprocentowania.
Zanim podpiszesz umowę z bankiem, zwróć także uwagę na:
- koszt prowadzenia rachunku; darmowe konta oszczędnościowe nie są standardem;
- wysokość opłat za przelewy wychodzące. Użytkownicy rachunków oszczędnościowych mogą zazwyczaj wykonać jeden darmowy przelew wychodzący w miesiącu. Koszt kolejnych, w zależności od banku, waha się od 9 do 12 zł. Jeśli w ciągu 30 dni wykonasz kilka transferów na konto osobiste, może się okazać, że dodatkowe koszty... pochłoną cały wypracowany zysk - choć znajdziesz banki, gdzie opłata za przelewy wynosi 0 zł;