Imię dla kobiety, które przyciąga nieszczęście. Piękne, ale pechowe
„Mądrość”, „Sława”, „Nadzieja”, „Przynosząca szczęście” – zwykle takie znaczenie mają popularne, żeńskie imiona. Nic dziwnego - dawniej wierzono, że miano nadawane dziecku ma stanowić rodzaj amuletu, który będzie pomagał mu w życiu. Jednak, jak się okazuje, istnieją imiona o zgoła odmiennym, mocno negatywnym znaczeniu.
Moda, indywidualne gusta, rodzinna historia, sugestia krewnych - zwykle takie czynniki decydują o wyborze imienia dla potomka. Część rodziców przed udaniem się do urzędu stanu cywilnego, decyduje się również na przeprowadzenie małego researchu i sprawdzenie, jakie znaczenie ma imię, które planują nadać swojemu synowi czy córce.
Zobacz również: Piękne, zapomniane imię. W Polsce nosi je garstka kobiet
Zwykle wyniki poszukiwań nie przynoszą większych zaskoczeń. Popularne dziś imiona najczęściej wywodzą się z greki, łaciny lub dawnej polszczyzny i w przeważającej większości mają bardzo pozytywne znaczenie. Dla przykładu, znajdujące się obecnie na szczycie rankingu imion żeńskich Zofia i Zuzanna, oznaczają odpowiednio: "mądrość" i "lilia" (będąca symbolem czystości). Wśród imion męskich królują zaś Jan, czyli "cieszący się łaską" oraz Antonii ("wspaniały", "wybitny").
Dolores, czyli pani smutku
Bywa jednak, że imię, choć pięknie brzmiące, ma wyjątkowo smutne znaczenie.
Tak jest np. w przypadku imienia Dolores. Pochodzące z hiszpańskiego miano oznacza dosłownie "panią smutku". Ci, którzy wierzą, że imię ma wpływ na charakter, twierdzą, że kobiety o imieniu Dolores są wrażliwe, empatyczne, mało odporne na krytykę. Dolores imieniny obchodzi 15 września, popularnym zdrobnieniem od Dolores jest Lola lub Lolita.
Imię popularnością cieszy się przede wszystkim w hiszpańskojęzycznych krajach, bywa jednak nadawane i w Polsce. W bazie PESEL, dostępnej na stronie dane.gov.pl znajdziemy informację o 272 kobietach, noszących to imię.
Choć Dolores z polskiej perspektywy może wydawać się dość egzotycznym wyborem, wśród popularnych nad Wisłą imion również znajdziemy kilka przykładów, uważanym za pechowe. Należą do nich np. Cecylia ( łac. caecus - ślepy, ciemny) czy Klaudia (łac. Claudus - klulawy, chromy).