Jak pozbyć się myszy z domu? Sprawdzone sposoby

Obecność myszy wykryć nietrudno. Jeśli w swoim domu, mieszkaniu, biurze lub garażu poczujesz nieprzyjemny zapach albo zauważysz ponadgryzane produkty spożywcze czy maleńkie odchody na podłodze, to znak, że masz nieproszonego lokatora. Jeśli już na samą myśl o grasującym gryzoniu czujesz odrazę i chcesz skutecznie się go pozbyć, działaj od razu. W walce z myszami sprawdzą się zarówno te bardziej, jak i mniej inwazyjne metody. Poniżej znajdziesz przykłady, jak wykorzystać w tym celu dziką miętę, dziewannę, dziki rumianek, oleandra, świeże liście zielonych pomidorów, spleśniałą cytrynę, lakier do włosów, elektryczne odstraszacze czy łapki z klejem.

Mysz szuka w domach pożywienia
Mysz szuka w domach pożywienia ©123RF/PICSEL

Postaw na prewencję

Mysz potrafi uprzykrzyć życie
©123RF/PICSEL

Jeśli chcesz uniknąć problemów z gnieżdżącymi się w domu myszami, w pierwszej kolejności postaw na prewencję. Gryzonie zrobią wszystko, żeby tylko dostać się do ciepłego wnętrza, dlatego sprawdź, czy w twoim domu nie ma szpar, którymi mogłyby przemknąć do środka. Skontroluj też dokładnie listwy przy podłodze i wszystkie miejsca, w których biegnie instalacja. Po dokonanej inspekcji wszelkie szpary zalej gipsem, nie ograniczając się wyłącznie do miejsc zlokalizowanych na parterze. Wspięcie się na drugą lub trzecią kondygnację czy nawet na strych nie stanowi dla mysz żadnego problemu. Gryzonie z chęcią wykorzystują też do swoich celów mieszczące się w dachach szczelinki, którymi mogą wślizgnąć się pod pokrycie. Przedostanie się stamtąd do wnętrza domu i znalezienie drogi do kuchni czy spiżarni to już tylko kwestia czasu.

Jak zabezpieczyć ścianę przed myszami?

Jeśli zabezpieczasz swój dom przed gryzoniami uwzględnij to, że mysz z łatwością przegryzie się przez styropian, a nawet wełnę mineralną, w której chętnie zakłada gniazda. Dlatego, układając wełnę mineralną w stropie poziomym, warto co parę metrów zrobić przegrody z siatki drucianej, która umożliwi przepływ powietrza, ale zatrzyma wędrówki gryzoni.

Jak pozbyć się myszy z domu lub mieszkania?

Mysz wypędzić z domu nie jest łatwo
©123RF/PICSEL

Metody mogą być mniej lub bardziej humanitarne. Te drugie są niestety na ogół bardziej skuteczne niż łapanie żywej myszki i wypuszczanie jej do lasu. Jeśli masz problem z nieproszonymi gośćmi, przeczytaj poniższe wskazówki.

Jak wypłoszyć myszy?

Myszy nie lubią zapachu dzikiej mięty, dziewanny, dzikiego rumianku, oleandra, świeżych zielonych liści pomidorów, spleśniałej cytryny, lakieru do włosów i kwiatów wrotyczu, które w tym celu zbiera się latem i suszy. Jeśli znajdziesz gniazdo myszy, możesz po posprzątaniu odchodów zaaplikować taki zapachowy odstraszacz. Sposób ten raczej nie przegoni mysz z domu, ale na kilka chwil je uspokoi. Praktykowane jest też sadzenie mięty wokół domu, by zniechęcić myszy do zbliżania się. Na ile metoda jest skuteczna? Trudno powiedzieć, ale można sprawdzić.

Elektryczne odstraszacze na myszy

Innym sposobem płoszenia myszy jest zastosowanie elektrycznych odstraszaczy, które emitują niesłyszalne dla człowieka, a niebywale drażniące dla gryzoni dźwięki. Zaleca się ich użycie włączanie ich w pomieszczeniach, w których zauważyliśmy ślady obecności myszy. Skuteczność tej metody jest potwierdzona przez wielu użytkowników.

Na myszy dobry jest kot

Sposobem na myszy jest kot
©123RF/PICSEL

W walce z myszami nie możemy pominąć ich naturalnego wroga, czyli kota. Już sama jego obecność i pozostawione w mieszkaniu ślady zapachowe mogą spowodować, że gryzonie postanowią ominąć nasz dom.

Łapka na myszy

Częstym sposobem w walce z myszami jest zastosowanie żywej łapki. Pułapka, która schwyta zwierzę, nie uśmierci go. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób, umieść wewnątrz pachnącą przynętę np. kawałeczek boczku. Zwabiona zapachem mysz wejdzie do środka, a łapka się zamknie, ale nie uśmierci zwierzęcia. Wtedy możesz wywieźć mysz do lasu

Łapka z klejem na myszy

Podobnie jak powyżej opisana metoda zadziała łapka z klejem, która zwierzątku życia nie odbierze, a jedynie uniemożliwi umknięcie ze zdobyczą, czyli przynętą. Jednak może się zdarzyć, że mysz przemieści się w trudno dostępny dla człowieka zakamarek i tam – nie mogąc się wyswobodzić - w końcu zdechnie. Z ułaskawienia nici, a w domu będzie się unosił nieprzyjemny zapach. Dlatego łapkę klejową warto przyczepić tak, by nie mogła zostać porwana.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas