Jak rozpoznać bliskość śmierci? Istnieją charakterystyczne sygnały

Śmierć, choć jest nieodłączną częścią życia, epilogiem przypisanym każdemu z nas, to zawsze bardzo ciężki i emocjonalny moment dla najbliższych. Choć proces odchodzenia osoby starszej może trwać długo, to istnieją pewne charakterystyczne symptomy, które świadczą, że koniec ich drogi na tym świecie jest już bardzo bliski, a członkowie rodziny powinni się do niego wewnętrznie przygotować.

Problemy z oddychaniem mogą zwiastować nadejście śmierci
Problemy z oddychaniem mogą zwiastować nadejście śmierci123RF/PICSEL

Śmierć ma różne oblicza. Niekiedy przychodzi niespodziewanie, w wyniku wypadku, nagłej, szybko postępującej choroby. W przypadku innych osób postępuje powoli, daje czas na to, by zadbać o niezałatwione jeszcze sprawy doczesne.

To także czas dla najbliższych, by pogodzić się z myślą o rychłym odejściu ukochanej osoby. Gdy taki wieloetapowy proces umierania zbliża się ku nieuchronnemu końcowi, mogą pojawić się pewne charakterystyczne symptomy.

Znaki, które mogą wskazywać, że śmierć jest blisko

  • Przed śmiercią potrzeby organizmu maleją, ciało przechodzi, mówiąc potocznie, na "niższe obroty". Dlatego często obserwuje się utratę apetytu u osoby starszej. Może ona jeść bardzo mało, a nawet odmawiać zupełnie pokarmu i napojów. 
  • "Głód powietrza" i "grzechotka śmierci" to symptomy związane z nieprawidłowym działaniem układu oddechowego. Pierwszy z nich to silna potrzeba złapania głębszego oddechu, przy równoczesnej ciągłej duszności. "Grzechotką śmierci" nazywane jest specyficzne gulgotanie, powstające w wyniku zbierania się w gardle i jamie ustnej gęstej wydzieliny. Przed śmiercią mogą również wystąpić momenty bezdechu, nazywane oddechami Cheyne-Strokesa.
  • Nasilone zmęczenie, często pojawiające się w wyniku braku apetytu. Utrata sił może być głęboka do tego stopnia, że nawet pozostawanie w pozycji siedzącej jest dla umierającej osoby zbyt dużym wysiłkiem. 
  • Obrzęki nóg i stóp mogą wystąpić w wyniku zatrzymania w organizmie płynów. Wiąże się to z niewydolnością nerek, wątroby, serca. Pacjenci leżący mogą doznać obrzęków również na rękach i biodrach. 
  • Jeżeli osoba przestała przyjmować płyny, prowadzi to do zmniejszenia ciśnienia krwi i początku niewydolności nerek. Tym samym zmienia się ilość oddawanego moczu. Kolor i zapach moczu również ulegają zmianie - robi się ciemniejszy, a jego woń jest bardzo silna.

Pożegnanie z najbliższym to bardzo trudna chwila. Znając jednak te symptomy, możemy zawczasu przygotować się psychicznie na to wydarzenie.

„Suknie marzeń Izabeli Janachowskiej”: Dlaczego czysta biel nie jest korzystna dla urody?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas