Powrót do Brideshead

Powrót do Brideshead jest nostalgicznym - i trochę ironicznym - wspomnieniem znakomitego pisarza o szalonym świecie lat dwudziestych, młodości na uniwersytecie w Cambridge, o przyjaźniach, miłościach, a zwłaszcza o dworze w Brideshead, który z perspektywy okopów wydaje się bohaterowi utraconą Arkadią...

To pełna namiętności historia miłosnego trójkąta, z przepychem, dekadencją i ekstrawagancją charakterystyczną, dla ówczesnej brytyjskiej arystokracji.

Reklama

Powieść od chwili publikacji otaczała aura skandalu rodzinna saga rozgrywająca się przez trzy dekady na trzech kontynentach, oparta była w dużej mierze na autobiograficznych wspomnieniach autora: nawróconego na katolicyzm byłego studenta Oksfordu, nie ukrywającego ani skłonności do alkoholu ani miłosnych przygód.

Powrót do Brideshead, pióra kontrowersyjnego pisarza Evelyna Waugha jest najsłynniejszą z jego trzynastu powieści i należy do klasyki literatury. Uznano ją za jedną ze 100 brytyjskich powieści wszechczasów. Waugh w genialny sposób oddał ducha przełomu szalonych lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.

Na podstawie powieści Evelyna Waugh powstał film, którego premiera kinowa w Polsce - 20 marca 2009.

Arthur Evelyn St. John Waugh (1903-1966) - angielski pisarz, najbardziej znany dzięki mrocznym i humorystycznym powieściom jak: "Zmierzch i upadek", "Garść prochu" i "Nieodżałowana", jak również poważniejszym utworom, takim jak "Znowu w Brideshead" ( 1945, wydanie polskie 1970, na jej podstawie powstał brytyjski serial telewizyjny) i trylogia "Sword of Honour", nawiązująca do doświadczeń autora na frontach II wojny światowej (1952-61).
Evelyn Waugh
Powrót do Brideshead

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Dowiedz się więcej na temat: powrót

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje