Pracodawcy mają dość narcyzów. W ten sposób wykrywają ich na rekrutacji

Osobowość narcystyczna to temat, który wzbudza wiele kontrowersji, a narcyzów spotykamy nie tylko w relacjach prywatnych, lecz także i w pracy! Nie wszystkie firmy są z tego faktu zadowolone, w związku z tym zdecydowały się z nimi zmierzyć... już podczas procesu rekrutacji! W ten sposób pracodawca szybko jest w stanie zweryfikować z kim ma do czynienia. Sprawdź, czy podczas szukania nowej pracy miałaś do czynienia z testem na narcyza!

Pracodawcy nie chcą już pracować z narcyzami. W związku z tym na swoich kandydatach  przeprowadzają specjalne testy!
Pracodawcy nie chcą już pracować z narcyzami. W związku z tym na swoich kandydatach przeprowadzają specjalne testy!123RF/PICSEL

Czym jest osobowość narcystyczna i jak ją rozpoznać?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę kim jest narcyz i co do wyróżnia. Według powszechnej definicji narcystyczne zaburzenie osobowości to stan psychiczny, który cechuje się przesadnym poczuciem własnej wartości, potrzebą uwielbienia, brakiem empatii oraz skłonnością do manipulacji. Osoby o takich cechach pragną więc być w centrum uwagi i oczekują, że inni dostosują się do nich oraz ich wizji świata.

Dla psychologów narcyz to z kolei ktoś, kto chętnie przyjmie komplementy, ale nie będzie w stanie zauważyć potrzeb innych ludzi - własna wartość jest dla niego zawsze na pierwszym miejscu.

Narcyz w pracy. Czy to problematyczny pracownik?

Nikt nie chce otaczać się narcystycznymi ludźmi w relacjach prywatnych, a ostatnio również pracodawcy zaczęli dostrzegać, że narcyzm to cecha, która potrafi negatywnie wpłynąć na atmosferę pracy i produktywność zespołów.

Osoby narcystyczne mają bowiem tendencję do manipulacji, są krytyczne wobec innych i rzadko wykazują chęć współpracy. Narcyzi mogą również być wyjątkowo trudni do zarządzania, gdyż ich ambicje często przerastają rzeczywiste kompetencje. W skrajnych przypadkach ich obecność w zespole prowadzi do toksycznej atmosfery, stresu i obniżenia morale w grupie.

W związku z tym, aby uniknąć wprowadzenia narcyza do swojego zespołu, pracodawcy zaczęli sprawdzać, czy już na etapie wstępnych rozmów, nie mają do czynienia z człowiekiem, z którym nie chcieliby współpracować. Robią więc pewien test, którego kandydat może być nawet nieświadomy!

Narcyzi to osoby, które w pracy bywają kłopotliwi i wprowadzają do zespołu napiętą atmosferę
Narcyzi to osoby, które w pracy bywają kłopotliwi i wprowadzają do zespołu napiętą atmosferę 123RF/PICSEL

Test NISE - tarcza przeciw narcyzom

Test, o którym mowa to NISE (ang. Narcissistic Inventory for Screening Employees) i stosowany jest właśnie podczas rekrutacji. Jest to kwestionariusz, który pozwala wychwycić osoby z tendencją do narcystycznych zachowań, zanim zostaną one zatrudnione. Narzędzie to ocenia takie cechy jak potrzeba bycia w centrum uwagi, poziom empatii, zdolność do słuchania oraz umiejętność współpracy.

NISE zazwyczaj składa się z 30 - 40 stwierdzeń, które oceniają różne aspekty osobowości. Kandydaci mogą odpowiadać na nie w skali Likerta, najczęściej od 1 (zdecydowanie się nie zgadzam) do 5 (zdecydowanie się zgadzam). Taki format umożliwia uzyskanie dokładnej oceny cech narcystycznych. Wśród pytań znajdują się takie zdania jak np.: "Czuję, że jestem lepszy od innych ludzi", "Lubię być w centrum uwagi" czy "Potrafię zrozumieć emocje innych, ale czasami mnie to nie interesuje".

Po zakończeniu testu wyniki są analizowane przez specjalistów HR lub psychologów, którzy określają, w jakim stopniu kandydat wykazuje cechy narcystyczne. Wyniki testu NISE pomagają pracodawcom zrozumieć potencjalne ryzyko związane z zatrudnieniem danego kandydata.

Czy test NISE sprawdzi się w relacjach prywatnych?

Choć test NISE opracowany został na potrzeby rekrutacyjne, można sobie wyobrazić jego zastosowanie w codziennych relacjach - przy nawiązywaniu przyjaźni, wyborze partnera czy w analizie osób z naszego otoczenia. Psychologowie jednak przestrzegają przed nadmiernym stosowaniem narzędzi psychometrycznych poza kontekstem profesjonalnym.

Test NISE równie dobrze może się też sprawdzić w relacjach prywatnych, jednak nie należy mu w pełni zawierzać
Test NISE równie dobrze może się też sprawdzić w relacjach prywatnych, jednak nie należy mu w pełni zawierzać 123RF/PICSEL

Wynik testu nie stanowi ostatecznej diagnozy, a jedynie wskazuje na pewne predyspozycje osobowościowe. Zastosowanie tego testu w relacjach może wzmocnić naszą świadomość w rozpoznawaniu toksycznych zachowań, ale ważne jest, aby nie opierać się wyłącznie na jego wynikach.

Za co Magdalena Różczka jest wdzięczna losowi?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas