Rodzice mogą wnioskować o dodatkowe pieniądze. ZUS zaczął wysyłać środki

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ruszył z wypłatą środków z programu Dobry Start, w ramach którego rodzice i opiekunowie, bez względu na dochody, mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup np. artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i innych placówkach edukacyjnych – informuje ZUS.

Rodzice mogą wysyłać wnioski o dodatkowe świadczenie w wysokości 300 zł z tytułu programu Dobry Start
Rodzice mogą wysyłać wnioski o dodatkowe świadczenie w wysokości 300 zł z tytułu programu Dobry Start123RF/PICSEL

Na czym polega program Dobry Start?

O dodatkowe środki w wysokości 300 zł mogą wnioskować osoby, które są rodzicem lub opiekunem dziecka w wieku do 20 lat oraz do 24 lat w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. Program zakłada, że pieniądze powinny zostać przeznaczone na tzw. wyprawkę szkolną dla dziecka.

Ponadto świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione z opodatkowania i co ważne - nie podlega egzekucji komorniczej.

Program Dobry Start - do kiedy i jak można składać wnioski?

Dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a świadczenie jest wypłacane  na rachunek płatniczy. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Wnioski można składać do 30 listopada 2023 r. - wynika z komunikatu ZUS.

Po 30 listopada będzie można złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start - za pośrednictwem portalu PUE ZUS - jednak wyłącznie w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Program Dobry start to dodatkowe świadczenie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka
Program Dobry start to dodatkowe świadczenie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka123RF/PICSEL

Wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć za pośrednictwem:

  • aplikacji mobilnej mZUS,
  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje także, że świadczenie przysługuje również na "dzieci w pieczy zastępczej oraz osobom usamodzielnianym, opuszczającym pieczę zastępczą". W tych przypadkach wniosek o świadczenie Dobry Start może złożyć:

  • rodzina zastępcza,
  • osoba prowadząca rodzinny dom dziecka,
  • dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej,
  • dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.

Na tę chwilę około 300 mln złotych zostało przelanych na konta rodziców w ramach programu "Dobry Start", co objęło ponad 1 mln dzieci.

Magdalena Lamparska o karierze w USA. Alicja Resich "Zbliżenia" INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas